Hynek Alt, Bez názvu (Olej na plátně), digitální barevná fotografie, 2014 | foto: 2media

V projektu Magnus Art se Max Švabinský potká s mladými talenty

  • 0
Neotřelý projekt nazvaný Magnus Art představuje zajímavé současné výtvarníky. V budově pražské Živnobanky je navíc dá do kontrastu s díly z přelomu 19. a 20. století.

Honosná budova bývalé Živnobanky v pražské ulici Na Příkopě je snad esencí všeho tradičního. Z mramorem a žulou vykládaného interiéru nebo lunet od Mikoláše Alše přímo dýchají staré časy. A do toho všeho přijdou vybrané kousky od současných výtvarníků. Historii se současným uměním spojuje projekt Magnus Art, který se bude konat už podruhé. Letošní ročník se uskuteční 27. a 28. září.

V prostoru Živnobanky se pot- ká historie výtvarného umění, architektury a designu se svými současnými následníky. A nepůjde jen o stálé zařízení bývalého bankovního domu. Tvorbu žijících umělců zastoupených významnými tuzemskými galeristy totiž doplní také další díla autorů, kteří se na výzdobě budovy na konci 19. století podíleli. Obrazy, objekty, fotografie či konceptuální umění soudobých tvůrců se tak objeví mezi díly Maxe Švabinského, Mikoláše Alše, sochaře Stanislava Suchardy a dalších mistrů.

Rezervace nutná

Hlavním cílem Magnus Art je atraktivní formou přiblížit současné umění „obyčejným lidem“. Návštěvníci se proto do budovy Živnostenské banky můžou vydat v neděli 28. září, a to po celý den od 11 do 18 hodin. Z kapacitních důvodů však bude nutná předchozí objednávka na www.magnusart.cz. Zájemci se budou moci rezervovat koncem srpna.

Jiří Thýn, Bez názvu (ze série So Sad in these Luxurious Times), digitální...

Pro diváky budou připravené dva typy komentovaných prohlídek, obě budou trvat asi pětačtyřicet minut. První okruh provede návštěvníky mezi vystavenými díly v prostorách nově upravených kanceláří v přízemí budovy. Doprovázet je bude průvodce, galeristé i zastoupení umělci. Během prohlídky se lidé dozvědí řadu zajímavých informací o vzniku děl a o motivaci jak umělců, tak i galeristů.

Druhý okruh zavede zájemce do více pater včetně těch částí Živnostenské banky, které nejsou normálně veřejnosti přístupné. Prohlídku povede kvalifikovaný průvodce a zúčastní se jí i další osobnosti z oborů umění. V tomto okruhu bude možné zhlédnout také detaily architektury budovy, malby, plastiky, jejich historii a společenskou kontinuitu. Součástí nedělního programu jsou prezentace výjimečných osobností českého kulturního prostředí a chybět nebude ani program pro děti.

Na projektu Magnus Art, který založila a podporuje J&T Banka, spolupracují nezávislé galerie Hunt Kastner Artworks, SVIT, Polansky a Drdova Gallery nebo osobnosti spjaté se Společností Jindřicha Chalupeckého a magazínem Magnus.