Magnesii Literu vyhrál průvodce protektorátem od Jiřího Padevět (8. dubna)

Magnesii Literu vyhrál průvodce protektorátem od Jiřího Padevět (8. dubna) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Magnesii Literu vyhrál průvodce protektorátem, cenu má i Zdeněk Svěrák

  • 12
Letošní třináctý ročník tuzemských nejprestižnějších knižních cen skončil úterním slavnostním udílením. Dvakrát bodoval Průvodce protektorátní Prahou, Cenu čtenářů získaly útlé memoáry Zdeňka Svěráka. Objevem roku se staly zápisky lékaře z Afriky a Haiti.

Knihou roku 2014 je Průvodce protektorátní Prahou, zvítězil nejenom ve své kategorii literatura faktu, ale i v celkovém hlasování tří set kritiků, akademiků a knihkupců. Prózu vyhrál novelou Skutečná událost Emil Hakl, mezi dětskými tituly se porotě nejvíc líbil soubor Ondřeje Buddeuse a Davida Böhma Hlava v hlavě. U čtenářů vyhrála vzpomínková kniha Zdeňka Svěráka Po strništi bos.

Vítězové

  • Kniha roku
    Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou
  • Próza
    Emil Hakl: Skutečná událost
  • Poezie
    Kateřina Rudčenková: Chůze po dunách
  • Kniha pro děti a mládež
    Ondřej Buddeus, David Böhm: Hlava v hlavě
  • Literatura faktu
    Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou
  • Nakladatelský čin
    Velké dějiny zemí Koruny české
  • Překladová kniha
    Péter Esterházy: Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda)
  • Objev roku
    Jan Trachta: Tichý dech
  • Cena čtenářů
    Zdeněk Svěrák: Po strništi bos

Zdroj: Občanské sdružení Litera

Vítězná osmisetstránková publikace Jiřího Padevěta není jen kronikou tehdejší doby, na facebookovém profilu knihy překlápí autor řadu osudů i do přítomné Prahy. Přesto ho překvapila už sama nominace na Literu. "Snad to signalizuje, že nás nedávná minulost pořád zajímá a je pro nás důležitá," říká. Práce na nedávné pražské historii pro něj však zdaleka neskončila. "Navážu na ni, připravuji Průvodce Prahou stalinistickou," přiznává.

Čtrnáct tisíc stran historie

Letošní Litery vybíraly z šesti nominovaných v kategorii prózy, vítězem se nakonec stal útlý román Skutečná událost od Emila Hakla. Není to jeho první Litera, jednu má z roku 2003 za titul O rodičích a dětech, v roce 2011 byl nominovaný za Pravidla směšného chování, navíc už získal i Cenu Josefa Škvoreckého. Lepší reklamu si Hakl nemohl přát - příští úterý mu totiž v Argu vychází novinkový soubor deseti povídek nazvaný Hovězí kostky.

Obálka knihy Průvodce protektorátní Prahou

V kategorii nakladatelský počin bodoval podle očekávání největší dokončený knižní projekt české historiografie Velké dějiny zemí koruny české, který nakladatelství Paseka vydává od roku 2008. Celkem čítá víc než čtrnáct tisíc stran, na devatenáctisvazkové edici pracovaly desítky nejvýznamnějších českých historiků.

Už při oznámení nominací se hodně mluvilo i o knize Jana Trachty Tichý dech, jež nese podtitul Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti. Trachta popisuje svoje mise s Lékaři bez hranic. Litera pro objev roku nemohla mít vhodnějšího kandidáta. A znamená další bod pro nakladatelství Paseka, které v jeho lékařském deníku objevilo silný autorský potenciál. "Jan Trachta před pár lety posílal přímo z misí v Africe svým kamarádům dlouhé e-maily o tom, jak se tam žije. Mezi těmi přáteli byl mimo jiné i šéfredaktor nakladatelství, který v nich už tehdy spatřoval základ knihy," vysvětluje mluvčí Paseky Marie Böhmová.