Držitelé ceny Magnesia Litera 2011 společně s moderátorkou večera Annou Geislerovou

Držitelé ceny Magnesia Litera 2011 společně s moderátorkou večera Annou Geislerovou | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

ANKETA: Magnesia Litera hledá nejlepší knihu desetiletí, hlasujte i vy

  • 0
Kdo je nejlepší z nejlepších? V knižní branži se to zjišťuje vyhlášením ceny cen. V případě Bookerovy ceny vznikla ještě cena nazvaná The Best of the Booker, která u příležitosti 40. výročí "obyčejné" ceny vybrala supervítěze; stal se jím Salman Rushdie a jeho Děti půlnoci. Podobně hledá i česká Magnesia Litera.

Česká literární anketa oslaví deset let od svého vzniku. A vybírá ze všech dosud oceněných českých knih, kterých je přes šest desítek. Vítěze vyhlásí ve dvou kategoriích: v té hlavní, která zahrnuje prózu, poezii, publicistiku a knihy literatury faktu, a v menší kategorii dětské literatury.

Šest a tři za deset let

"Oslovili jsme tři stovky lidí z branže počínaje knihkupci a konče profesory literatury," vysvětluje výběr porotců šéf soutěže Pavel Mandys. Jsou to titíž lidé, kteří už udělují Magnesii Literu v kategorii Kniha roku a Objev roku. Ti už hlasovali, vznikl tak zatím tajný hlasovací seznam, z něhož šest knih s nejvyšším počtem hlasů postoupí do druhého kola.

Magnesia Litera - kniha desetiletí pro dospělé (vybírejte z tipů MF DNES):

Kdo by se podle MF DNES měl probojovat mezi šest nominovaných:
celkem hlasů: 1154

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 31. srpna 2011. Anketa je uzavřena.

Ivan Klíma: Moje šílené století
Ivan Klíma: Moje šílené století 345
Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch
Kateřina Tučková: Vyhnání Gerty Schnirch 247
Jan Balabán: Zeptej se táty
Jan Balabán: Zeptej se táty 182
Hana Androniková: Zvuk slunečních hodin
Hana Androniková: Zvuk slunečních hodin 139
Petra Hůlová: Paměť mojí babičce
Petra Hůlová: Paměť mojí babičce 137
Emil Hakl: O rodičích a dětech
Emil Hakl: O rodičích a dětech 104

Podle MF DNES je nejvážnějším kandidátem Ivan Klíma.

Tyhle nominace zveřejní Litera příští týden, absolutního vítěze, tedy knihu desetiletí, oznámí v září. "Z šesti nominací v hlavní kategorii a ze tří nominací v té dětské pak porota vybere vítěze," dodává Mandys.
 
Inspiraci Bookerovou cenou přiznává. "Litera slaví desáté výročí a nás zajímá, která kniha během té doby zaujala nejvíc. Poslání knihy desetiletí je podobné jako poslání celé soutěže, tedy popularizovat původní českou tvorbu," říká Mandys.

Favorité? Ostřílení matadoři!

A kdo má největší šance? Stojí proti sobě Klímova kronika šíleného dvacátého století, příběh Petra Lébla od Radky Denemarkové, dvě knihy Hany Andronikové i Grušovo Putovní ghetto.

Kniha desetiletí pro děti

Kdo by se podle MF DNES měl probojovat mezi tři nominované:

Magnesia Litera 2008 - Pavel Šrut - Praha, Stavovské divadlo (18. dubna 2009)

Pavel Šrut: Lichožrouti
Iva Procházková: Myši patří do nebe
Petr Sís: Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Ale i knihy, na které se už skoro zapomnělo, třeba soubor rozhovorů s mnichy a jeptiškami Petry Dvořákové nazvaný Proměněné sny, naučná kniha o architektuře na Moravě a ve Slezsku před dvěma sty lety, několik sbírek poezie nebo jediná kniha Jiřího Šimona Ukradený domov. Jasnější je situace v kategorii dětské prózy, která je plná ostřílených matadorů: Arnošta Goldflama, Zdeňka Svěráka, Petra Síse, Petra Nikla, Pavla Šruta nebo Ivy Procházkové.

Kdo vyhraje titul Kniha desetiletí, bude jasné v druhé polovině září. V případě Bookerovy ceny vyhrál Salman Rushdie celkem třikrát, odnesl si totiž i cenu u příležitosti pětadvacátého výročí soutěže. V Česku zatím taková tradice není, i když tři spisovatelky a jeden spisovatel už mají doma dvě standardní Magnesie Litery: Hana Androniková, Radka Denemarková, Iva Procházková a Martin Ryšavý.