Anthony Makurirofa - Spánek

Anthony Makurirofa - Spánek | foto: Národní galerie Praha

Magické plastiky zvou do Afriky i jiné reality

Tradici, současnost a svým způsobem i budoucnost či nekonečno postihují dvě nově otevřené výstavy v pražském Veletržním paláci.

První z nich, nazvaná Současné zimbabwské sochařství, představuje práce téměř čtyř desítek afrických autorů i autorek tří různých generací. Hlavním kritériem výběru děl na přehlídku byla jejich výtvarná kvalita. "Vznikla tak zajímavá výstava, která působí velmi magicky," říká autor koncepce Milan Knížák.

Rozvoj zimbabwského sochařství se datuje od poloviny minulého století. Jeho hlavními iniciátory byli anglický kurátor a historik umění Frank McEwan a farmář původem z Jižní Afriky Tom Blomefield.

Právě on stál za vznikem prosluléhoho centra zimbabwského sochařství v Tengenenge tj. Místě počátků. Díla nejsou tvořena ze dřeva, jak bylo zvykem dříve, ale vytesána z kamene. Přesto v sobě nesou tradiční kulturní hodnoty, jež se mísí s moderním přístupem.

"Pod vlivem politické i ekonomické situace sochaři svá díla od začátku vyráběli s cílem je prodat, ale dnes už se jejich sochy začínají příliš podobat suvenýrům a zdá se, že velká éra zimbabwského sochařství skončila," podotýká Knížák. A že stála za to, dokazuje současná výstava, která potrvá až do 31. prosince.

Název Quatriéme dimension nese výstava českofrancouzského sochaře Vladimíra Škody. Soustředí se na práce, které vznikly během posledního desetiletí a jež u nás zatím nejsou známé.

Hlavními prvky, které autor využívá, jsou různě zakřivené zrcadlící se plochy, které vytvářejí nečekané obrazy a odrazy i alternativní nové prostory a dimenze. Výstava trvá do 30. září. Plné vstupné do Veletržního paláce je 160, snížené 80 korun. Po šestnácté hodině je nižší.