Mach a Šebestová: přátelé bez křestních jmen slaví třicetiny | foto: Česká televize

My jsme žáci třetí bé, hlásají už 30 let Mach s Šebestovou

  • 15
Už třicet let na sebe dva žáci ze 3.B na sebe berou "podobu zajíce, žirafy či krabice". Právě 6. října 1982 měl totiž premiéru první díl večerníčku Mach a Šebestová, který se po původních 13 dílech dočkal ještě dvou dalších sérií i celovečerní podoby od Václava Vorlíčka.

Dobrodružství z pera Miloše Macourka a tužky Adolfa Borna, které nezapomenutelně namluvil Petr Nárožný, se dočkalo i německé a anglické verze.

Ale prosíím, beze všeho

Nerozlučná dvojka brýlatého školáka, kterému každý den před dveřmi zrzky s velkou mašlí bliká ucho, zažívá humorné i zapeklité příhody. Spolu se psem Jonatánem se podívá mimo jiné do pravěku či do krku spolužáka Kropáčka, jemuž rejžákem a bojem s bacily vyléčí angínu.

Mach a Šebestová

V nových dílech se dostanou například do Hollywoodu, na severní pól či na Havaj. A to vše díky kouzelnému sluchátku, do něhož stačí říci třeba "ať je koček milión" a hlas ze sluchátka na jakékoliv přání sametově odvětí: "Ale prosíím, beze všeho."

Mach a Šebestová nemají křestní jména, protože podle autorů si prý malé děti ve školách stejně říkají příjmením. Bydlí ve stejném činžáku spolu s paní Kadrnožkovou. Kouzelného sluchátka využívají oba školáci vždy jen pro dobrou věc, občas sice něco popletou, ale nakonec vše dobře dopadne, i když někdy celou věc zkomplikují věční repetenti Horáček a Pažout.

Malí hrdinové z 3. B se zrodili ve fantazii spisovatele Miloše Macourka a ožili v kresbách Adolfa Borna. Jednotlivé díly vznikaly původně jako předfilmy k hlavním pořadům v kinech, takže na prvních příbězích se pracovalo hodně volným tempem. V roce 1985 vznikl z večerníčků film Mach a Šebestová k tabuli, který končil novým dílem o jejich dětech Machovi a Machové.

V roce 1999 přibyla druhá série s názvem Mach a Šebestová na prázdninách, v níž vedle Macourka a Borna třetího z tvůrců, zesnulého animátora a režiséra Jaroslava Doubravu, nahradila jeho dlouholetá spolupracovnice - animátorka a režisérka Cilka Dvořáková. Tato série, již vyrobila Česká televize se Studiem Bratři v triku, začíná problémem - Šebestová se těší k babičce a dědečkovi, ale Mach má odjet s rodiči do Bibione. Zachraní je však kouzelné sluchátko a oba i s Jonatánem prožijí krásné prázdniny ve Slámové Lhotě.

Z filmu Saxána - Petr Nárožný
Z filmu Saxána - režisér Václav Vorlíček

Režisér Macha a Šebestové Václav Vorlíček (vpravo) se s vypravěčem pohádek Petrem Nárožným (vlevo) setkal i při natáčení Saxány.

V roce 2001 měl premiéru celovečerní hraný film Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko režiséra Václava Vorlíčka, v němž se školáci z 3. B rozhodnou poznat svět lidí a kouzelné sluchátko jim splní i toto přání. Vystoupí tak z obrazovky do domu malého Jakuba, jehož rodiče odjeli služebně do Číny a on žije v malém městečku s babičkou.

V poslední sérii dobrodružství, nazvané Mach a Šebestová na cestách, z roku 2005 se diváci s dvojicí školáků podívají mimo jiné do Afriky, Paříže, Benátek, na severní pól, Havajské ostrovy či do Hollywoodu. Dabing obstaral opět Petr Nárožný a hudbu zkomponoval Marek Eben. Těmito osmi díly se po smrti spisovatele a scénáristy Miloše Macourka v roce 2002 završil jeden z nejslavnějších večerníčků České televize.

,