David Lynch

David Lynch | foto: Profimedia.cz

Lynch si jede do Benátek pro Zlatého lva

  • 1
V italských Benátkách začíná 63.ročník nejstaršího filmového festivalu světa. V čele mezinárodní poroty zasedne francouzská filmová herečka Catherine Deneuveová.

Festival připomene výročí narození tří velkých mistrů italského filmu, režiséra Roberta Rosselliniho, spisovatele a filmaře Maria Soldatiho a režiséra Luchina Viscontiho. Zlatého lva za celoživotní dílo 6. září převezme americký režisér David Lynch.

Světové předpremiéry se dočká film Kouzelná flétna britského herce a režiséra Kennetha Branagha, který vychází ze stejnojmenné opery Wolfganga Amadea Mozarta.

Benátský filmový festival je nejstarší kinematografickou přehlídkou na světě. První ročník se konal v roce 1932 pod názvem Biennale Cinematografico di Venezia. V 50. letech minulého století však začal benátskou přehlídku zastiňovat festival v Cannes a rovněž mezinárodní festivaly v Berlíně a Torontu.

Organizátoři ale doufají, že se jim opět podaří dostat se na výsluní a hodlají do toho také investovat. Letošní rozpočet přehlídky dosáhl deseti milionů euro. Sázejí samozřejmě i na vysokou umělckou kvalitu promítaných snímků. Hned třiadvacet titulů, které se promítaly vloni v Benátkách, se později dočkalo oscarových nominací. Letošní oscarový hit Zkrocená hora ostatně vloni v Benátkách vyhrál hlavní cenu.

Na přehlídce se objeví třináct amerických filmů, z nichž pět se zúčastní hlavní soutěže. Některé budou promítnuty ve světové premiéře. Půjde například o film The Black Dahlia (Černá Dahlia) režiséra Briana De Palmy. Novinkou také bude nejnovější film Olivera Stonea World Trade Center a poslední dílo Spikea Leeho When The Leeves Broke: A Requiem in Four Acts (Když se listy lámou: Requiem ve čtyřech jednáních).

"Každý z jedenadvaceti soutěžních filmů si zde odbude světovou premiéru," říká umělecký ředitel benátské přehlídky Marco Muller. Nesnadná bude práce poroty, v níž kromě Catherine Deneuvové dále zasedne americký režisér a producent Cameron Crowe, který paří k nové generaci filmařů v USA.

V porotě zasedne mimo jiné i jihokorejský režisér a scénárista Park Chan-wook nebo portugalský producent Paulo Branco.

Česká republika nebude v letošním ročníku benátského festivalu zastoupena žádným snímkem. V minulosti však Benátky zažily i český triumf, když režisér Karel Steklý získal za film Siréna z roku 1947 Velkou mezinárodní cenu, která byla tehdy hlavní cenou festivalu.

V roce 2002 se do Benátek vydal i český scénárista a režisér Otakar Vávra, aby tu převzal 64 let starou cenu. Získal ji v roce 1938 za historickou komedii o renesančním frejíři nazvanou Cech panen kutnohorských.