Nirvana

Nirvana | foto: Profimedia.cz

Luxusní edice Nevermind obsahují bonusy pro opravdové fandy Nirvany

  • 15
Letos se slaví dvacáté výročí prvního vydání jednoho z nejslavnějších alb rockových dějin. Oslavy by samozřejmě byly sotva poloviční bez pořádné reedice. A jak velí současný zvyk, posluchači si mohou pořídit hned tři různé varianty alba.
Nirvana: Nevermind (obal alba)

Základem je samozřejmě remasterovaná reedice klasického alba, jak je všichni znají už od 24. září roku 1991, tedy jednoho z dní, které bez nadsázky změnily chod rockových dějin. O albu samotném toho už bylo napsáno tolik, že je jednoznačně pasováno do role popmuzikálního klenotu. Řada ocenění, například 17. mésto v seriózním žebříčku 500 nejlepších alb všech dob časopisu Rolling Stone hovoří za vše.

Ty fanoušky, kteří album ve své diskotéce mají, ale touží se dozvědět něco z pozadí vzniku slavného alba, potěší dvě další, rozšířené verze edice. Dvojdisková nese název Deluxe edition a přináší jak známé nahrávky, tak dosud nezveřejněné rarity.

Nevermind před Nevermind

Kurt Cobain, Chris Novoselic a Dave Grohl. Vlezli do hudebního světa, který...

První disk obsahuje klasické znění alba, ke kterému jsou "přilepeny B-strany singlů. Mezi devíti nahrávkami jsou tři studiové snímky a šest písní v živých verzích. Naprostá většina obsahu druhého disku oficiálně vychází poprvé. Úvodní blok osmi písní pochází z nahrávání ve studiu Smart v Madisonu ve státě Wisconsin, kde Nirvana nahrávala pod vedením producenta Butche Viga v roce 1990.

Zajímavý je zejména tím, že rané verze písniček, proslavených na Nevermind, tady hraje předchozí sestava kapely s Chadem Channingem u bicích, kterého posléze nahradil Dave Grohl. Zajímavou a zapomenutou kuriozitou (která vyšla v roce 1990 na společném singlu Nirvany a kapely The Melvins) je coververze písničky Velvet Underground Here She Comes Now, která rozšiřuje naše povědomí o kořenech a posluchačských láskách členů kapely.

Takhle si Curta Cobaina pamatujeme: pomačkané triko, pod ním ještě jedno s...

Pro skutečné fajnšmekry je další blok osmi písní, včetně největšího hitu Smells Like Teen Spirit, které si nahrála jako demosnímky sama kapela na jaře 1991 ve své zkušebně v Tacomě nedaleko Seattlu. Zvuková úroveň samozřejmě odpovídá nejen době vzniku, ale i faktu, že vybavení kapely - vlastně krátce předtím než se vyhoupla do světové první ligy - nebylo odlišné od běžného "okresního přeboru".

Závěrečné dvě nahrávky pocházejí z podzimu 1991 z nahrávání pro BBC: Drain You z prestižní John Peel Session a Something In The Way z nahrávání pro Marka Goodiera.

Jen pro ty nejvášnivější

Nejrozsáhlejší ze všech aktuálních reedic Nevermind je pak Super deluxe edition, která čítá čtyři CD a jedno DVD. První dva disky jsou identické s výše popsanou dvoudiskovou verzí, třetí CD obsahuje demo nahrávky, ze kterých Nirvana následně vytvořila písně pro svénejslavnější album. Fanoušci takmají poprvé možnost slyšet zrod hitů Smells Like Teen Spirit, Come As You Are nebo On A Plain, a hlavně to, co natáčení písní předcházelo.

Nirvana: Nevermind (Super deluxe edition)

Dále tento bonusový disk přináší i tzv. Devonshire Mixes, tedy původní mixy alba Nevermind od producenta desky Butche Viga, které jsou po zvukové stránce odlišné od těch, které se následně dostaly na komerční vydání alba.

Celý komplet doplňuje čtvrtý disk, na kterém je kompletní audiozáznam koncertu ze seattleského Paramount Theatre z roku 1991, na kterém Nirvana písně z Nevermind hrála. Ten je v Super deluxe edition zastoupen i ve vizuální podobě na DVD. Jeho součástí jsou i všechny čtyři videoklipy, které Nirvana k singlům desky Nevermind natočila, tedy na písně Smells Like Teen Spirit, Come As You Are, Lithium a In Bloom.