Nově zrestaurovaný obraz od Lucase Cranacha Žehnající Jezulátko s křížem. V...

Nově zrestaurovaný obraz od Lucase Cranacha Žehnající Jezulátko s křížem. V pozadí je v zrcadle vidět druhá strana plátna s Kristem Trpitelem. | foto: ČTK

NG vystavuje Jezulátko i Krista s ranami po hřebech na jednom plátně

  • 0
Nově zrestaurovaný obraz od Lucase Cranacha staršího, jednoho z nejvýznamnějších německých renesančních umělců, doplnil v pražském Šternberském paláci expozici děl tohoto autora ve sbírkách Národní galerie.

Obraz pochází z doby kolem roku 1520 a vystavuje se jako oboustranný, kde na jedné straně je Žehnající Jezulátko s křížem a na druhé straně Kristus Trpitel. Jeho původ není známý, mohl být součástí diptychu či triptychu a sloužil patrně k soukromému uctívání.

Dílo bylo dlouho v depozitáři, jeho stav neumožňoval vystavení. Teprve nedávno byl obraz restaurován a premiéru měl v Ostravském muzeu, kde byl v únoru součástí výstavy Albrecht Dürer a jeho současníci. V Praze bude obraz vystaven v těsné blízkosti Dürerovy Růžencové slavnosti z roku 1506, jednoho z nejcennějších děl v českých sbírkách.

Žehnající Jezulátko s křížem od Lucase Cranacha (1520)

Ve sbírce NG je soubor asi dvaceti deskových obrazů, které lze spojit s činností Lucase Cranacha staršího a jeho dílny. Většina těchto maleb je v galerii vystavena. Obě témata - žehnající dítě Ježíš s křížem a Kristus Trpitel - patřila k oblíbeným námětům luteránské reformace, jež zdůrazňovala úlohu Ježíše jako vykupitele dědičného hříchu.

"Na jedné straně již malý Ježíš očekává svůj osud, druhá strana znázorňuje Krista, který ukazuje své rány, z nichž prýští krev, ukazuje své tělo. Před popeleční středou je vystavení obrazu i příspěvek k velikonočnímu tématu," řekla kurátorka Sbírky starého umění NG Olga Kotková. Na ostravské výstavě sklidil Cranach velký úspěch, ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová uvedla, že výstavu navštívilo pět tisíc lidí, což je podle ní "na Ostravu hodně".

,