Kapitán Demo je šílené alter ego muzikanta Jiřího Buriana.

Kapitán Demo je šílené alter ego muzikanta Jiřího Buriana. | foto: Lenka Kovaříková

Sci-fi náladu dočasného klubu Blink obstará zpěv robotů i Kapitán Demo

  • 0
V pražské holešovické tržnici už podruhé vyrostl dočasný klub Blink Excelent. Po vzoru newyorských klubů program nabízí jen na týden, po koncertu satirického Kapitána Dema kultura z industriálního prostoru opět zmizí.

Autoři projektu, kteří nakrátko proměnili 130 let starou industriální halu v Holešovicích v centrum pražského nočního života, se zaštiťují heslem "roboti, oheň a cyberpunk". S klubem Blink sledují evropský trend dočasného osidlování a oživování industriálních prostor, obdobné projekty totiž již řadu let fungují v New Yorku, Londýně či Curychu.

V prostorách holešovické tržnice vyrostl klub Blink už podruhé a za sebou má již půlku naplánovaného programu. O jeho zajímavosti svědčí i zbylé plánované akce. Ve čtvrtek 13. 12. se do haly chystá představení Causa Fatalis od renomovaného česko-ruského souboru Teatr Novogo Fronta, který doprovodí elektro producent Sonority a audiovizuální uskupení Lunchmeat. V pátek 14. 12. nabídne unikátní směsici zábavy, technologie a cyberpunku – vystoupí totiž jediný český "robotman" Stanley Povoda se svou suitou železných kamarádů a doprovodí jej ohnivé divadlo Amanitas Fire Theater. Poslední mrknutí oka neboli "Last Blink" pak přinese o den později do Holešovic výběr českého alternativního hip-hopu: formace Mutanti hledaj východisko a Kyklos Galaktikos, česko-finskou producentku Sonju Neverstop a oceňovaný projekt Jiřího Buriana Kapitán Demo.

První z takzvaných "pop-up klubů" začaly fungovat v New Yorku. Mělo jít o občasné netradiční místo, kam se dalo zajít na večeři, následně majitel zavřel restauraci a proměnil ji v soukromou, uzavřenou party. Průkopníkem byla Esther Wongová, hudební promotérka v období new wave a punk rocku, která postupem času vybudovala ze své skromné restaurace klub Madame Wong's, který se stal útočištěm umělecké a módní smetánky. Pop-up kluby mají svou několikaletou tradici i v Londýně počínaje "sousedským" Sugarhouse Studios Supper Club & Bar, který vám krom večeře nabídne pingpongový stůl na dvorku a v pozdějších hodinách divokou party, až po "půlnoční lékárnu" Midnight Apothecary s uklidňujícími lektvary jako je Daiquiry z medu a bazalky.

Nejenom Blink Excelent, ale i další projekty podle pořadatelů z agentury Art Prometheus dokazují, že oživovat nevyužité, často industriální prostory kulturním programem má smysl. Na přelomu prosince a listopadu se tak v Praze objevily i další dva "pop-up" prostory, dokonce v jedné budově. V Opatovické ulici na Praze 1 máte nyní možnost navštívit klub Hauz, který se usídlil v prostorách přes den fungující tiskárny a umělecký prostor Tiskárna v podkroví domu.