Americký herec Tony Curtis (Někdo to rád horké) na filmovém festivalu v roce...

Americký herec Tony Curtis (Někdo to rád horké) na filmovém festivalu v roce 1968.

Lovec autogramů fotí na festivalu desítky let, letos mu pomůžou vnuci

  • 11
Na svůj první karlovarský filmový festival přijel učitel Vladimír Zábranský z Horního Slavkova s fotoaparátem a blokem pro podpisy hvězd v roce 1968. Nevynechá ani letošní ročník. S autogramy mu letos pomohou syn a vnuci.

Na začátku prázdnin nikdy nebyla s Vladimírem Zabranským řeč. Těšil se do Karlových Varů na festival. "Měl jsem východoněmecký fotoaparát značky Penti bez blesku. Když jsem chtěl nějakou filmovou hvězdu vyfotografovat, tak jsem ji musel nejprve různými opičkami nalákat, aby vyšla ven na sluníčko," vzpomíná nynější senior na své fotografické začátky.

Fotogalerie

Jakmile se po rušném festivalovém dni vrátil domů do Slavkova, ihned v koupelně vyvolal film a utíkal s ním do školní fotokomory, kde nazvětšoval fotografie. A druhý den si je nechal na festivalu podepsat.

"U Jaromíra Hanzlíka se to podařilo až po několika letech. Nejprve jsem si ho vyfotografoval na Mlýnské kolonádě, jak se mně do notýsku podepisuje červenou tužkou. Autogram na fotografii z kolonády mně dal o 13 let později, když v Horním Slavkově hrál divadlo," vzpomínal Vladimír Zábranský.

Jeho fotografie mohli zájemci vidět před časem v Lokti. Výstava se jmenovala Zábranských na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Prý to byl příznačný název, protože tatínek Zábranský s sebou na filmové festivaly pokaždé táhl dceru, syna a vnuky, které "nutil" ke spolupráci. Rodina tak má kvůli fotografiím i autogramům obšancovanou trasu od festivalového paláce Thermal až ke Grandhotelu Pupp.

Velkou radost Vladimír Zábranský má, když po něm fotografovaní lidé chtějí historické i současné snímky. Je to i případ Moniky Absolonové, která byla v Karlových Varech před deseti lety. Letos zpívala na plese v Horním Slavkově. Když dostala snímky k podpisu, velmi se divila. A hned požádala o jejich poslání.

Herec Tony Curtis z kultovního filmu Někdo to rád horké je na momentce u tehdejší prodejny Tuzex. "V roce 1968 přijel do Karlových Varů jako jediná americká hvězda. Bylo to něco jiného než herci z Východu. Jsem rád, že mám hned dvě Curtisovy fotografie. Na jedné je i se svojí manželkou," raduje se i po letech ředitel hornoslavskovské základní školy na penzi. Teď fotografuje s digitálním nikonem.

Nejlehčí fotografie? Horníček a Curtis

Za nejsnadněji získané fotografie považuje jejich autor snímky Miroslava Horníčka, kterého má stále rád, a také momentku Tonyho Curtise. Cení si i fotografií herce Vjačeslava Tichonova ze seriálu o ruském rozvědčíkovi a fotku agenta východoněmecké tajné policie Stasi Erwina Geschonka. Ten přijel do Karlových Varů několikrát jako herec.

"To, že je agentem, tenkrát nikdo nevěděl. Zjistil jsem to až mnohem později. Geschonek mimo jiné hrál s Vlastimilem Brodským ve filmu Jakub lhář. Ten film se u nás nikdy nepromítal," sdělil Vladimír Zábranský. Jak říká, je těžké označit nejmilejší fotografii. Jen jej mrzí, že ve své sbírce nemá herečku Katharine Hepburnovou.

Naopak Vladimír Zábranský loni získal podpis držitelky Oscara, americké herečky Susan Sarandonové. Po projekci filmu začala v Thermalu s herečkou beseda, při které přibyl kýžený autogram do památníku. Majitel autogramu šel na vše diplomaticky. Herečce řekl, že je slavná a určitě ráda dává podpisy.

Někdy pomůže i náhoda.  Loni například přijel lovec autogramů před půlnocí do Thermalu za jednou z nejkrásnějších žen světa, italskou herečkou Ornellou Muttiovou. Doprovázel ji slovenský producent Rudolf Biermann. "Stál jsem jako oukropeček a producent řekl, jestli chci podpis. A bylo to."