Doporučujeme

Lou Reed

Lou Reed | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V 71 letech zemřela legenda undergroundu, americký rocker Lou Reed

  • 39
V 71 letech zemřel americký rocker Lou Reed, někdejší frontman skupiny Velvet Underground. Několikrát navštívil ČR, přátelil se s Havlem. Příčina smrti zatím nebyla zveřejněna.

Mohla mít ale souvislost s transplantací jater, kterou Lou Reed absolvoval letos v květnu. Jeho manželka Laurie Andersonová tehdy zákrok popsala jako "velkou operaci, která proběhla velmi dobře". Už tehdy hovořila o tom, že byl Reed na pokraji smrti. Hudebník, který loni vystoupil mimo jiné i v pražském divadle Archa, letos v dubnu zrušil koncertní šňůru. 

V minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a s alkoholem. "Zkoušel jsem přestat s drogami s pomocí alkoholu. Nefungovalo to," napsal v roce 1992.

Nejvíce se brooklynský rodák Lewis Allan "Lou" Reed, jak znělo jeho celé jméno, proslavil coby kytarista, zpěvák a hlavní autor skladeb pro  The Velvet Underground, které založil v šedesátých letech společně s Johnem Calem. Přes komerční neúspěch se stali jednou z nejvlivnějších skupin hudební historie. Producent Brian Eno špatné prodeje první desky The Velvet Underground v nadsázce komentoval, že se jí možná prodalo jen třicet tisíc kusů, ale každý, kdo si album koupil, založil kapelu. 

Reed byl svébytný autor, ve své hudbě kombinoval pouliční naléhavost s prvky evropské avangardní muziky a obdivoval krásu hluku. Pro vývoj rockové historie byly důležité i jeho texty, ve kterých psal nebývale otevřeně o sexualitě i drogové kultuře. The Velvet Underground brzy zaujali pozornost Andyho Warhola, který na ně během koncertů promítal své filmy. "Měli jsme oblečené černé oblečení, tak na nás, ty filmy byly vidět. Ale my jsme stejně oblíkali černou," vzpomínal na to období Reed. Z kapely odešel v roce 1970, kdy na desku Loaded ještě stihnul připravit slavné písně Rock & Roll a Sweet Jane.

Lou Reed a Václav Havel

S prezidentem pojilo amerického rockera dlouholeté přátelství. Jejich první setkání proběhlo, když Reed přiletěl s Havlem udělat rozhovor pro časopis Rolling Stone a zapomněl si u toho zaponout diktafon. Rozhovor o jejich setkání a vztahu s exprezidentem si můžete přečíst zde

Po té se Reed přesídlil do Velké Británie, kde nejprve natočil sólovou desku, na níž ho doprovázeli členové progresivní rockové kapely Yes. Mnohem větší úspěch měl ale následující počin, deska Transformer, kterou nechal produkovat Davida Bowieho, a warholovské období na ní připomenul písní Walk On the Wild Side. Jeho sólová kariéra byla plná experimentů. Často se připomíná nekompromisní deska Metal Machine Music z roku 1975, kterou tvoří jen hluk a kytarové vazby. 

Reed byl známý svým excentrickým rockovým životním stylem, ale s postupujícími léty ho zmírnil. Po roce 2000 se začal vášnivě věnovat taiči a vydal dvojcédé The Raven, které založil na díle Edgaea Allena Poea. Jeho posledním albem byla v roce 2011 hlučná společná deska s rockery z Metalliky, která dostala název Lulu.

"Kdybyste o ní uvažovali jako o knize, byl by to velký americký román. Každá nahrávka jako kapitola," uvedl o své hudebně rozmanité kariéře v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.