Lou Reed

Lou Reed | foto: www.loureed.org , iDNES.cz

Lou Reed přiváží písně běsů i naděje

Kytarista a zpěvák Lou Reed, legenda newyorského undergroundu, vystoupí 17. března v pražském Kongresovém centru.

Stejně jako v devadesátých letech, kdy Lou Reed Česko často navštěvoval, zazpívá písně z temné strany světa.

Zamračený Lou Reed (1942) chce dělat rock’n’roll na úrovni Dostojevského Bratří Karamazovových. Přináší příběhy lidí, kteří si podřezali žíly, dramata feťáků, lehkých holek, ale také balady o životě a vzkříšení, do kterých se promítla jeho osobní zkušenost. Když už si měl vzít cizí látku jako silnou inspiraci, sáhl na albu The Raven po tvorbě Edgara Alana Poea.

„V rock’n’rollu existuje jen pár základních akordů a já se je po celé roky snažím správně vybrnkat. Jenomže problém není v těch akordech; je v tom, kam až hudbu můžete svým hlasem, svou představivostí a svými city posunout,“ řekl Lou Reed v roce 1982. Tohoto přístupu se stále drží, možná proto zůstává jeho muzika při zemi ve své strohosti a snaze hledat co nejpřesnější vyjádření.

Lou Reed má za sebou několik vrcholných momentů. Zprvu, v šedesátých letech, se společně s Johnem Calem věnovali kapele The Velvet Underground. Její hypnotický rock přispěl k zrození zdejší skupiny The Plastic People Of The Universe, pronásledované totalitním režimem. Reedova neklidná kytara či písně „Velvetů“ pomáhaly bořit železnou oponu. Na to je Lou Reed pyšný stejně jako na přátelství s Václavem Havlem, které se datuje od jeho první návštěvy Prahy v roce 1990.

To už měl Lou Reed za sebou sérii sólových alb, z nichž tituly Transformer (1972) či Berlin (1973) patří mezi klasiku. Písně Walk On The Wild Side nebo Satellite Of Love vynesly newyorského rockera a básníka až do hitparád, příznivce melodií zastrašilo jeho destruktivní, lomozné dvojalbum Metal Machine Music z roku 1975. Koncem 80. let se Lou Reed vyhoupl na svůj nový umělecký vrchol s deskou New York, která ve čtrnácti písních popsala vše, co považuje v životě za děsivé i krásné. S Johnem Calem pak oživili spolupráci na albu Songs From Drella (1990), věnovaném výtvarníkovi Andymu Warholovi, spolutvůrci The Velvet Underground.

V devadesátých letech se Lou Reed cítil v Česku jako doma, ať už na koncertě s nakrátko oživenými Velvet Underground, nebo během sólových koncertů. Stejně jako v květnu 2000, kdy hrál v pražské Lucerně, budou Reeda 17. března doprovázet kytarista Mike Rathke, bubeník Tony Smith a baskytarista Fernando Saunders.