Dan Brown

Dan Brown | foto: Reuters

Loňské knižní bestsellery? Samá Šifra

Loňský rok měl jeden stotisícový bestseller, thriller Dana Browna. Kupoval se ale i Dick Francis nebo Milan Kundera.

Zprvu se zdálo, že to bude slabší rok bez jednoznačného hitu typu Harryho Pottera. Druhá kniha Miloše Zemana Vzestup a pád sociální demokracie nezopakovala více než stotisícový úspěch té předchozí a prodalo se jí pětadvacet tisíc výtisků.

Nakonec však rok 2006 přece jen svůj bestseller má. A vlastně nijak překvapivý - udiví spíše to, že se stále ještě drží: Šifra mistra Leonarda a sto dvacet tisíc prodaných výtisků.

Tajemná a krvavá historie
V Česku i nadále převládá atmosféra utajování prodejů, a tak je třeba porovnávat napříč zdroji, vzhledem k existenci stovek nakladatelství ani není možné obsáhnout vše. Do výsledků nezahrnujeme slovníky, mapy či klasické průvodce. Díky patří nakladatelům, kteří se nebáli pochlubit, a největším českým distribucím PEMIC a Euromedia Group.

Román amerického prozaika Dana Browna, který přichází (a ne jako první) s provokativní myšlenkou dědické linie Ježíše Krista, je stálicí českého knižního trhu už více než tři roky, loni mu navíc pomohl stejnojmenný film s Tomem Hanksem. Úspěch měla i ilustrovaná a pak brožovaná varianta z konkurenčního nakladatelství Da Vinciho kód.

Čtenáři Browna se zřejmě lačně vrhají i na podobně laděné tituly, jak dokazuje velký úspěch čtyřsetstránkového románu Raymonda Khouryho Poslední templář. V příběhu rozkročeném mezi 13. stoletím a současností jde taktéž o napětí, dávná, nebezpečná tajemství a „odhalení“ zpochybňující základy křesťanské víry.

Tyto thrillery však nejsou jedinými, kterým se loni na pultech dařilo. Zazářila nečekaná novinka Dicka Francise Rozkazem z dostihového prostředí, jejímž hrdinou je zmrzačený žokej Sid Halley, který vyšetřuje vraždy a podvody v internetovém sázení. Knihy se za šest týdnů prodalo na čtyřicet tisíc výtisků, a to i přes zjevné nedostatky překladu, stylizační i faktické.

Překvapivý Kundera
Skutečnou událostí knižního trhu se koncem října stalo nové (a první oficiální české) vydání Nesnesitelné lehkosti bytí Milana Kundery - románu, který vyšel v exilu roku 1985 a pak česky dlouho ne.

Náklad zmizel do čtrnácti dnů a pak se čekalo na první dotisk, jenž nakladatelství zvládlo později, než by si v předvánoční horečce distributoři, knihkupci i čtenáři představovali. Výši prodaného nákladu nakladatelství Atlantis nesdělilo, těch více než třicet tisíc výtisků je odhad knihkupců.

Stále si mimořádně vede slavná fantastická sága C. S. Lewise Letopisy Narnie či ryze tuzemský fenomén: Toulavé kamery, knížky reportáží z pozoruhodných míst domoviny, které vycházejí ze stejnojmenného televizního pořadu České televize. Na trhu jsou už tři plus jedna pro děti.

Tradičně dobře uspěli nejoblíbenější čeští spisovatelé Michal Viewegh a Petr Šabach. Zatímco Viewegh přišel s rekapitulací svého více i méně báječného roku, Šabach se v románu Občanský průkaz ohlíží za desetiletími setrvalé policejní šikany a sousedského udávání.

Dvaceti tisíc prodaných výtisků se dočkala i výpravná kniha o Blance Matragi, autobiografie Jiřiny Bohdalové Měla jsem štěstí na lidi či detektivní román Joy Fieldingové Panenka o floridské právničce, jejíž matka spáchala vraždu. Nezklamal ani brazilský mág Paulo Coelho s Rukovětí bojovníka světla.

Zabíralo čtivo určené zejména ženám - za čtrnáct dní se prodalo dvacet tisíc kusů novinky Haliny Pawlowské Jak blbá, tak široká, zájem byl i o humorného rádce Proč muži milují potvory či Deník šílené milenky Ireny Obermannové. Nejdražším bestsellerem mezi tituly však zřejmě byla encyklopedie Vesmír, které se i navzdory ceně čtrnáct set korun prodalo na patnáct tisíc výtisků.