Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého

Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého národa

"Hello!" zařve český lev na účastníky olympiády v Londýně

  • 22
Část Londýna, kde budou během her bydlet čeští sportovci, oživuje dílo ilustrátorky Lucie Seifertové. Chce přiblížit naši historii Britům včetně dětí.

Na první pohled jsou kořeny Čechů a Angličanů hodně vzdálené. Přitom se v naší historii dá najít spousta společných momentů. Všimla si jich ilustrátorka Lucie Seifertová, autorka výpravné knihy Dějiny udatného českého národa. A zrodil se projekt, který bude během letních olympijských her v Londýně představovat Britům českou historii a kulturu.

Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého národa

"Ono se to nezdá, ale třeba pravěk, Keltové nebo stavba gotických katedrál byla stejná u nás i na území dnešní Anglie," vysvětluje nakladatel Petr Prchal, který knihu dějin vydal. Společně s ilustrátorkou vytvořili anglickou verzi, která má malým Londýňanům přiblížit českou historii, jmenuje se And Now Czech (Hi)story. Přitom přeložit některé komiksové bubliny nebylo jednoduché, jde často o slovní hříčky: třeba když malý pračlovíček říká mamutovi mňamut.

Knihy jsou k dispozici jak na londýnských školách, tak v knihovnách, ve velkém je nakoupila radnice londýnské čtvrti Islington. Právě tady bude bydlet výprava českého olympijského týmu. Vznikly také velké ilustrované tapety, které už dnes zdobí několik desítek škol v Islingtonu.

Dějiny udatného českého národa

Lucie Seifertová - 2006: vernisáž výstavy Dějiny udatného národa českého na
Z tvorby ilustrátorky Lucie Seifertové, autorky knihy Dějiny udatného českého
Lucie Seifertová

Lucie Seifertová a její tvorba

Knihu napsala a nakreslila Lucie Seifertová v roce 2003, v podtitulu má ještě větu ... a pár bezvýznamných světových událostí. Autorka za ni o rok později dostala Magnesii Literu, vloni byla dokonce mezi třemi nominovanými na knihu desetiletí. Podle Dějin vznikl v režii Pavla Koutského stejnojmenný seriál, průvodce lva namluvil Jiří Lábus. Měl sto tři dílů. Na motivy knížky vyrobila výtvarnice také obří skládací leporelo, které bylo vystavené nejenom v Česku, ale třeba i ve Spojených státech. Úspěšnou knihu přitom původně odmítlo několik nakladatelů. 

"Zobrazují třeba osídlení Čech a Moravy, dobu Karla IV. nebo osvícenství a zabírají celkem na dvacet metrů plochy," přibližuje šéf Českého centra v Londýně Ladislav Pflimpfl. Průvodcem naší historií je dvouocasý lev, který ji vtipně komentuje. Lidé z Islingtonu mají díky projektu získat povědomí o střední Evropě a naší zemi. Aby neměli dojem, že během olympiády hostí neznámé "domorodce" z Východu.

"Děti se nerady učí o historii, natož o historii cizího národa. Proto jsem se snažila na tapety vybrat co nejvtipnější pasáže. Teď mají v Londýně pocit, že je v Česku pořád děsná legrace. Kdyby někdy přijeli, doufám, že je nezklameme," směje se Seifertová. V Londýně se však bude představovat nejen udatná historie.

České centrum dovezlo do galerie Candid Arts Trust výstavu patnácti výtvarníků nazvanou Coal and Steel. Čeští streetartisté Point a Pasta Oner a jejich londýnský kolega Inkie zase vytvoří tři několikametrové práce inspirované malířem Kupkou, jehož práce byly předlohou pro vizuální podobu dresů českého olympijského týmu.