OBRAZEM: Londýn čeká na miliardovou aukci, draží se i Kupka

  16:09aktualizováno  16:09
Středeční aukce impresionistického a moderního umění londýnské síně Sotheby's láká sice na Picassa, Moneta a Dalího, pozornost si ovšem zaslouží i obraz Františka Kupky nazvaný Étude sur Fond Rouge. Jeho cena se odhaduje až na milion liber, tedy asi 30 milionů korun.

Kupka svou olejomalbu vytvořil v roce 1919 a patří mezi cennější obrazy jeho díla. Pochází z vyhlášené soukromé sbírky zaměřené na raná díla abstraktního umění. Prestižní aukce začíná ve 20 hodin SELČ.

Kupkovy obrazy jsou nejdráže prodávanými díly českého umělce. Jeho plátno Tvar modré se loni v Česku prodalo za téměř 56 milionů korun. Další prací cenově srovnatelnou s dnes draženým plátnem byl obraz Pohyb, který se předloni v Londýně vydražil za 1,5 milionu liber (téměř 45 milionů korun).

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Umělec Patrik Proško
Stále se honíme za tím, abychom zanechali trvalou stopu. To je egoismus

Kdo je člověk, který zcela vědomě tvoří tak, aby jeho dílo co nejdříve zmizelo? Co ho k tomu vede a jak přemýšlí? Vyjádření vizuálního umělce Patrika Proška...  celý článek

Kája Saudek ve svém ateliéru v roce 2006
VIDEO: Každý den kreslil. Otevírá se retrospektiva Káji Saudka

V neděli to budou dva roky od chvíle, kdy zemřel malíř Kája Saudek. Muzeum Českého krasu v Berouně nyní připravilo retrospektivní výstavu Kája Saudek -...  celý článek

Jitro, 1857, Josef Mánes
Salmovský palác se v říjnu rozloučí s Mánesem i Navrátilem

Milovníkům výtvarného umění zbývá už jen měsíc a půl, aby si prohlédli expozici Umění 19. století v pražském Salmovském paláci. Národní galerie ji totiž od...  celý článek