Z filmu Lollipop Monster

Z filmu Lollipop Monster | foto: KVIFF

Lolitky, tanec, volná láska: filmy letošního Filmfestu nepřehlédnete

  • 0
Snímky o lásce mezi extremisty, divoce dospívajících dívkách či o berlínské zdi nabízí přehlídka německé kinematofie Das Filmfest, jejíž šestý ročník začal ve středu v pražském kině Lucerna a potrvá až do 23. října.

Zahájení patřilo debutu německého režiséra Andrese Veiela s názvem Kdo, když ne my, který zaujal na letošním Berlinale a získal bronz na německých filmových cenách. Projekci osobně uvedl autor snímku spolu s kameramankou Judith Kaufmannovou. Jejich film se odehrává v 60. letech a velmi otevřeně popisuje pozadí útoků ultralevicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF).

Fotogalerie

"Chtěl jsem jít zpět ke kořenům hlavních protagonistů, prozkoumat rodinné příběhy, ukázat pozadí vzrůstajícího násilí v Německu konce 60. let," vysvětlil Veiel, který film postavil na milostném příběhu syna nacisty oslavovaného básníka a farářovy dcery a budoucí přední členky RAF Gudrun Ensslinové. S velkým zaujetím líčí nejen romantické počátky vztahu, ale i jejich následnou snahu vymezit se vůči společnosti "jiným způsobem lásky", vstup do levicově orientované skupiny i to, jak výrazně jejich život nabouralo seznámení s radikálně naladěným Andreasem Baaderem.

Dvě kamarádky i tři rozměry

Program Filmfestu nabízí šestadvacet hraných i dokumentárních snímků z produkce německé, rakouské a švýcarské kinematografie. I letos je rozdělen do tematických sekcí tak, aby obsáhl všechny žánry od autorských filmů přes historická dramata či komedie až po investigativní dokumenty, z nichž jen malá část se dostane do české filmové distribuce.

K vidění tak jsou například snímky připomínající 50. výročí stavby berlínské zdi, mezi nimi i unikátní necenzurovaná reportáž belgického dokumentaristy Franse Buyense z roku 1964 s názvem Německo – konečná stanice Východ.

Z filmu Pina, ve kterém se tančí v hlíně, na okraji skály i uprostřed silnice.

Chybět nebudou ani 3D dokumenty: Jeskyně zapomenutých snů slavného filmaře Wernera Herzoga o jednom z přelomových objevů lidských dějin a vizuálně podmanivý taneční opus Wima Wenderse Pina, který vznikl jako pocta choreografce Pině Bauschové.

Závěr festivalu pak bude patřit výtvarně i tematicky originálnímu snímku Lollipop Monster o vztahu dvou teenagerek, který slavil úspěch už na festivalu v Karlových Varech. Projekci osobně doprovodí debutující režisérka Ziska Riemannová a představitelka jedné z hlavních rolí Sarah Horváthová.

Film Kdo, když ne my budí rozporuplné reakce a na Berlinale se vůči němu dokonce vymezili někteří němečtí novináři. Chladným každopádně nenechá nikoho.

Vstupenky na přehlídku jsou v prodeji v kinech Lucerna a Evald po devadesáti korunách, na 3D tituly si zájemci musí připlatit – lístek stojí 120 korun. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina je opatřena i anglickými titulky.