Litoměřicemi otřese filmová cenzura

Čtyři dny v zajetí cenzury nejrůznějších diktátorských režimů - právě takový zážitek nabídne divákům letošní ročník filmového festivalu Litoměřice počtvrté. Od 26. do 29. srpna se čtyřdenní přehlídka nastěhuje do litoměřického kina Máj, divadélka Minimax a letního kina.

Návštěvníky tu čeká více než dvacítka českých i zahraničních snímků, zajímavé besedy s filmovými tvůrci a řada koncertů.

„Letos se bude program festivalu točit okolo tématu Film a cenzura, přičemž diváky čeká i několik předpremiér nebo snímků, které v tuzemských kinech ještě neměli možnost spatřit a naše přehlídka jim skýtá jedinečnou možnost je poznat,“ upozorňuje ředitel festivalu Tomáš Vlasák z pořádajícího sdružení Kinoklub Ostrov.

Dříve než ve zbytku republiky uvidí litoměřičtí diváci například česko-polský snímek o lásce dvou zvláštních lidí Podivná sezona režiséra Dana Beka nebo vtipný celovečerní dokument o koloběhu peněz kolem ženských těl Ženy pro měny, který natočila jako svůj absolventský dokumentární film mladá režisérka Erika Hníková.

Největší část přehlídky tvoří filmy, které byly v různých dobách, zemích a politických režimech z různých důvodů zakázány. Diváky čeká například kriminální příběh Závěť doktora Mabuse z roku 1933, zachycující dekadentní 20. léta v Německu, který byl zakázán po nástupu Hitlera k moci.

Na plátně se objeví také Člověk z mramoru slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy, jehož natočení se deset let odkládalo kvůli zásahům polského ministra kultury a který u nás později nemohl být dlouho uveden pro svůj "protisocialistický" charakter.

Podobně dopadl také snímek Pokání gruzínského režiséra Tengize Jevgeněviče Abuladzeho, který stylizovaným podobenstvím vztahů mezi diktátorem a obyčejnou rodinou ukazuje, jak se dá humorně zpracovat téma politiky a ideologie.

Domácí kinematografii bude zastupovat například první erotický film na světě, Extase Gustava Machatého, či snímek Dovidenia v pekle, priatelia od Juraje Jakubiska, jehož osudy byly vskutku bizarní nejprve se roku 1970 nedokončeného materiálu zmocnila komunistická cenzura, negativ si poté odnesl do Itálie producent Moris Ergas a dokončil verzi, od níž se Jakubisko distancoval. Teprve po dvaceti letech se pak dokončil film sám.

Promítat se bude na všech třech zmíněných místech, v letním kině navíc doprovodí filmový program koncerty skupin Duben v Pešti, Tornádo Lue a zpěváka Filipa Topola.

Vstupenky na jednotlivé projekce nebo filmové bloky budou stát 45 korun, lístek na celý festival včetně koncertů přijde v předprodeji na 250 korun a na místě na 290 korun.