Lipský knižní veletrh 2009 - Günter Grass | foto: Profimedia.cz

Lipský knižní veletrh připomínal vydýchaný kotel při koncertu

Podobnou atmosféru umí vytvořit snad jen Lipský knižní veletrh, který včera skončil. Obzvláště v sobotním odpoledni nepřipomínal literární sešlost, ale vydýchaný "kotel" rockového koncertu.

V proskleném, přeplněném hangáru výstaviště každý pohyb vyžadoval nezměrné úsilí. Přesto skoro všichni vypadali nadšeně. Teenageři s tetováním a piercingem se s úsměvem promenovali v nejdivočejších kostýmech z manga-komiksů, ti starší neskrývali radost z další úhledné plastové tašky s logem veletrhu.

Grass možná přijede do Prahy

Chodilo se na diskusi o mediální politice v bývalé NDR, stejně jako na večerní čtení neznámého maďarského spisovatele. Nemluvě o tom, když byla na programu hvězda jako Günter Grass. Na soukromém setkání s bývalým českým velvyslancem v Berlíně Františkem Černým připustil, že příští rok možná opět zavítá do Česka.

Německý nositel Nobelovy ceny přijel na přehlídku dobře naladěn, ve svém oblíbeném cihlovém obleku. Právě mu vyšel deník roku 1990 nazvaný Na cestách z Německa do Německa, v němž píše nejen o tom, kde v roce německého znovusjednocení právě byl, co prožil a co si o tom myslel, ale také často – a detailně – o tom, co právě pojedl.

Lipský knižní veletrh 2009

Takhle třeba začíná zápis z 3. ledna: "První ryba v novém roce se zeleninovou oblohou – rajčata, cukety, paprika, cibule a sladké brambory – zapečené." "Někdy si říkám, co všechno jako lidstvo dokážeme, a přesto nejsme schopni svět dostatečně nakrmit," řekl autor.

To další literární legenda, T. C. Boyle, kterému v češtině loni vyšel román Řeči řeči, bral vše s nadhledem. Nejdříve se slastně rozhlédl po aréně plné žen a naoko zalitoval, že je "jediný americký spisovatel, který si dosud vystačil s jedinou manželkou".

Vzápětí však dodal: "Ale ona je jedna manželka ažaž, zvláště když po ní musím stále uklízet. A to si představte, že bych měl čtyři jako hrdina mé knihy a uklízel bych po čtyřech."

Rudiš měl plno

Lipský knižní veletrh 2009 - T. C. BoyleJeho román se jmenuje Ženy (The Women) a hrdinou, který se jeví jako dost nesnesitelný egocentrik, je slavný architekt Frank Lloyd Wright. Otázku, proč tak často píše o sexu, Boyle přešel lakonicky: "Protože to funguje." A většinou fungují i lipská čtení, jak se mohl přesvědčit Jaroslav Rudiš. Z početné výpravy českých spisovatelů a spisovatelek (mj. Tereza Boučková, Radka Denemarková, Miloš Urban) měl asi největší štěstí na prostor.

Vystoupil v naTo. Což neznamená NATO, ale Nationale Front (Národní fronta). V magické socialistické stavbě prý odehrála kapela Rammstein svůj první koncert.

A tak trochu jako fanoušci Rammsteinů vypadali i návštěvníci, kteří si přišli poslechnout českého autora. Pro nedostatek volných míst se houfně sedělo na schodech i stálo u dveří. Ale nikomu to nevadilo.