Lída Baarová ve filmu Panenství (1937)

Lída Baarová ve filmu Panenství (1937) | foto: REPRO Útěky

Werich si myslel, že je Lída Baarová hloupá. Nebyla, píše se v biografii

  • 2
Půl roku poté, co do českých kin vstoupil celovečerní film o životě milované i proklínané herečky Lídy Baarové, přichází další dílo o jejím osudu, tentokrát však knižní. Za biografií s názvem Lída Baarová stále fascinuje stojí spisovatelé Miroslav Graclík a Ondřej Suchý.

„Rozhodli jsme se nahlédnout na celou zápletku a osu jejího příběhu z jiného úhlu,“ píší autoři hned v úvodu knihy a zdůrazňují, že neměli v plánu se příliš zabývat vztahem s Josephem Goebbelsem jako ostatní, zaměřují se spíše na Baarovou jako ženu a herečku.

S příbuznými se roztrhl pytel

Není pochyb, že o Lídě Baarové se povídá spousta věcí. Jan Werich ji v jednom ze svých citátů označil za hloupou a naivní. Podle Suchého naivní opravdu byla, hloupá však rozhodně ne. Mluvila totiž hned několika řečmi a byla schopná svých jazykových schopností bez problému užívat v italských, španělských a samozřejmě německých filmech.

Snad všechna díla o Baarové se shodují v jednom – konec svého života strávila sama a plná žalu. Paradoxem tak je, že po vydání knihy Tři životy Lídy Baarové, ve které jakožto nejbližší žijící příbuzný Baarové vystupoval pouze tlumočník Jiří Snop, mj. manžel dcery režiséra Martina Friče, se s dalšími příbuznými najednou roztrhl pytel.

Většinou však jde o velmi vzdálenou a nepřímou rodinu. Do takové se dá zařadit i zpěvák Kamil Střihavka. Vysvětlení tohoto propojení by však zabralo místa neúměrně jeho důležitosti.

Někdo chce moc a někdo vůbec

Nejen osud Baarové, ale i osud filmů o ní je spletitý. Mimo režiséra Filipa Renče totiž mohl o herečce točit třeba také Juraj Herz nebo Jitka Němcová, životní partnerka Otakara Vávry, který měl snímek o Baarové také v plánu.

Renčova Baarová

Recenzi Mirky Spáčilové na film Lída Baarová režiséra Filipa Renče si můžete přečíst zde.

Tatiana Pauhoufová a Karl Markovics ve filmu Lída Baarová

Právě Herz přišel se zajímavým nápadem nasnímat příběh z pohledu Lídiny nešťastné sestry Zorky. Nakonec byl však smeten ze stolu. Jitka Němcová pak nabídku odmítla se slovy: „Je to strašná tragédie, ten její život, hlavně to, co ona vzala s sebou – kolik lidí kvůli ní muselo umřít, pak byla ještě spousta lidí v koncentrácích... Ne, já bych to točit nechtěla,“ řekla.

Zato Filip Renč po tom toužil hodně a Ondřej Suchý, jak píše, ho v těch snahách veřejně podporoval. Jejich konverzace však dokazuje, že vztahy nakonec během realizace filmu poněkud ochladly. „Problém mám trochu s tím, jak Renč docílil, že film o Baarové točil nakonec zrovna on,“ stojí v knize.

Kromě komplikovaných příběhů kniha přináší zajímavou obrazovou přílohu plnou neznámých fotografií. Pokud už tedy čtenáře začne bolet hlava z poněkud složitého životního osudu, může si odpočinout právě u ní.

Trailer k filmu Lída Baarová: