Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Libeň má Divadlo Pod hladinou

  12:21aktualizováno  12:21
Na dveřích ještě visí ručně psaný vzkaz, aby ledničku během divadelních prázdnin nikdo nevypínal. Za vzpříčenými dveřmi leží dotyčná lednička: v blátě a spoušti mezi rozmáčenými rekvizitami, nábytkem, krabicemi, papíry. Z vypůjčeného spinetu se odlamují klávesy. Klavíry leží nohama vzhůru: „Jeden z nich se jmenuje příznačně Rusalka,“ ukazuje Petr Kracik, ředitel pražské scény, která ke své původní adrese Pod Palmovkou nyní přidává nové určení - Pod hladinou.

Přední vstup do divadla je uzavřen; zadní, s vchodem z ulice s neméně příznačným názvem Na hrázi, vypadá jako po bitvě. Na plotě se suší rokokové paruky z úspěšné inscenace hry Amadeus. Kracik v holinkách, s rukavicemi a s baterkou čeká na příchod statika, herce dovnitř raději nepouští. „Potřebuji je na jiné věci. Kdežto já nesu riziko ředitelské, vy novinářské, tak pojďte,“ míří do kluzké temnoty, odkud už voda ustoupila. Těžko se tu chodí, ještě hůř dýchá. Stačí dotek, zařízení se rozpadá.

„Sečetl jsem si předpovědi pánů politiků a navýšil je o vlastní odhad při pohledu na Vltavu - ale ani to nestačilo,“ přiznává, že přesto míru ohrožení o metr podcenil. Vstupní prostor, pokladna, divadelní klub, sklady, kotelna, vzduchotechnika, vrátnice. A předsálí, občerstvení a šatny pro diváky, reprezentaní salónek, zrcadla. To vše skončilo zhruba dva a a půl metru pod vodou.

„Nikdo to nemohl čekat,“ říká Kracikovi muž, který ve zdejším divadel pracuje pětatřicet let a zažil povodeň v roce 1954. „Pamatuji si lidi na loďkách, ale až k divadlu tehdy voda nedosáhla,“ líčí, když přehlíží obraz zkázy v sále. Zborcené kulisy na jevišti, propadlá podlaha hlediště, počínající plíseň na sedadlech. „Je to zvláštní shoda, stalo se to 13. srpna a voda dosáhla do třinácté řady,“ upozorňuje Kracik, „den poté už před hlavním vchodem stála voda do výše čtyř metrů.“ Mezitím se dozvídá, že přežil jediný fax - „vozil se“ na plujícím stole.

Dokud objekt neprohlédnou odborníci, nedá se nic dělat. Divadlo Pod Palmovkou v Libni má totiž několik zvláštností: spadá do oblasti ohrožované vodou i pohyblivými písky, skládá se z budov pocházejících z různých období, i jejich poškození tedy může být rozdílné. „Jsem připraven na všechny varianty, i na tu, že bychom museli kopat nové základy na zelené louce, ale z vlastní vůle odtud rozhodně neodejdeme. Budovali jsme to tu deset let! Věřím magistrátu, kterému patří dům, věřím také, že pro obnovu najdeme silného partnera. Dokud neuslyším něco jiného, beru opravu jako hotovou věc,“ říká Kracik.

Prozatímní kancelář mu půjčili ve vinohradském divadle; tady začne soubor z Palmovky vymýšlet, kde bude zatím hrát. Rýsují se dvě možnosti: zájezdy a nová, ještě nezkolaudovaná zkušebna Divadla Pod Palmovkou, která vodou neutrpěla. Měla sloužit zprvu experimentálnímu provozu, ale svolí-li stavaři, mohla by dočasně nahradit zničený sál. „Stará představení upravíme a nová nastudujeme pro menší prostory. Škody jsou značné, ale odvratitelné, máme dobrou pověst, umělecké úspěchy i vyprodáno, tudíž ani dramaturgický plán měnit nebudeme,“ věří Kracik. Pro sebe si ještě před povodněmi naplánoval režii hry Arthura Millera s opět příznačným názvem: Pohled z mostu.

Veřejnou sbírku, která má usnadnit opravy vodou zničených divadelních scén a vrátit je divákům, vyhlásila ve spolupráci s Nadací Alfréda Radoka, Asociací profesionálních divadel ČR a Divadelním ústavem divadelní a literární agentura Aura-pont.
"Prosíme všechny přátele divadla, aby finančním příspěvkem umožnili či urychlili obnovu zatopených pražských i mimopražských stánků Thálie a přispěli na konto nazvané Divadla pod vodou," řekla agentuře ČTK Jitka Sloupová z Radokovy nadace. Rekonstrukce těchto scén totiž bude daleko přesahovat současné možnosti zřizovatelů. Číslo konta je 179201477/0300.


Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spitfire Company, Fragmenty milostných obrazů
Pohyb ovládne Prahu, potom tanečníci zamíří také do Edinburghu

Nejen Letní Letnou může být v létě živ divák holdující novému cirkusu či modernímu tanci. Za poslední roky se v Praze etablovaly pravidelné akce, které...  celý článek

Petr Pelzer jako Pavel Tigrid v televizním projektu České století
Zemřel Petr Pelzer, hlas Gandalfa. Zahrál si v Helimadoe či Učiteli tance

V šestasedmdesáti letech zemřel dlouholetý herec Národního divadla Petr Pelzer, poslední roky působil i v Divadle Na Jezerce. Filmoví diváci jej znají z...  celý článek

Z open-air verze představení Tu noc těsně před lesy
RECENZE: Představení u Stalina vylepšují pejskaři, turisté i zevlouni

Jinde je všechno stejné. Tato cynická poznámka uvádí neméně cynický text z pera francouzského dramatika Bernarda-Marie Koltése. Ten své dílo uváděné pod českým...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.