Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Levine: Sen o impériu může Ameriku zničit

  1:00
Spisovatel Philip Levine patří k nejvýznamnějším současným americkým básníkům – je autorem šestnácti sbírek poezie a nositelem četných ocenění včetně Pulitzerovy ceny (1995).

Philip Levine | foto: Profimedia.cz

Jeho básně jsou často psané hovorovým jazykem a vyprávějí o zkušenostech jeho rodičů – ruských imigrantů – o dělnících i životě v rodném Detroitu.

Český čtenář zná jeho tvorbu z prestižní antologie americké poezie Dítě na skleníku. Levine byl hostem Letního programu tvůrčího psaní na FF UK v Praze.

Kritika vás s oblibou charakterizuje jako básníka pracující třídy. Souhlasíte?
Nálepky nemám rád. Získal jsem ji patrně proto, že patřím mezi několik málo básníků systematicky píšících o každodenní práci. Tolik naší poezie se věnovalo přírodě a tak málo městu; tolik jí zachycovalo život v předměstích a psychologické problémy na úkor otázek ekonomických. A já se vždy zabýval hospodářstvím, spravedlností a nechutnostmi kapitalistického útlaku, tím, co kolem sebe vidím pořád, a v tomto smyslu se Amerika nezměnila.

Vaše tvorba je často srovnávána s tvorbou beatniků, s díly Allena Ginsberga a Garyho Snydera. V čem spatřujete shody?
 S oběma se cítím spřízněn v tom, že jsme všichni tři rebelovali proti elitistické americké poezii, která tehdy vládla Americe. A oni dva její sevření tvorbou i životy prolomili, přičemž Ginsberg se navíc stal mnohem slavnějším než další básníci jako James Merrill nebo i Robert Lowell. Ten Ginsberga a Snydera nazval syrovými. Používal dva termíny, vaření a syroví básníci, přičemž syroví byli ti špatní, neopracovaní.

Často píšete o Detroitu, metropoli amerického automobilového průmyslu, kde jste se narodil. Jak se město vyvíjelo v době vašeho dětství a mládí?
Když mi bylo šest sedm let, v období hospodářské krize, silně jsem si uvědomoval chudobu kolem sebe. Táta zemřel, když mi bylo pět, maminku nechal s třemi dětmi, naštěstí našla práci stenografky. V porovnání s jinými dětmi, které neměly v zimě na ponožky či kabáty, jsme žili slušně. Koncem 30. let však začala válečná výroba a útok na Pearl Harbor proměnu města dokončil: zatímco koncem 30. let jsem kamarádil s dětmi utečenců z Československa, Německa, Rakouska nebo Maďarska, s novými pracovními příležitostmi ve válečném průmyslu proudily do Detroitu davy lidí z amerického Jihu. Najednou tady byla plná zaměstnanost, navíc v Detroitu přistávaly lodě z celého světa. A přes řeku, v Kanadě, cvičilo Královské letectvo; dorazily k nám také exotické skupiny námořníků z Francie a Sovětského svazu a ti všichni společně s britskými piloty o víkendech zaplavovali město. I když jsem byl mladý, všeho jsem se účastnil a musím přiznat, že se mi to strašně líbilo.

V rozhovorech zdůrazňujete, jak často jste se tehdy setkával s projevy antisemitismu. Můžete uvést příklady?
Na předměstí Detroitu, ve čtvrti Royal Oaks, působil katolický kněz, který Židy obvinoval téměř ze všeho, a každou neděli kázal v rádiu – mimoto byl též přesvědčeným rasistou a přímo nenáviděl černochy. Kluci, kteří byli o něco větší než já, pak na mě pokřikovali, že jsem zabil Krista nebo že jsem Židák. Když mi bylo šestnáct sedmnáct, rozhodl jsem se, že se budu bránit. S bratrem-dvojčetem jsme začali trénovat s amatérským mistrem Spojených států v boxu v kategorii lehké váhy. Třikrát týdně jsme chodili boxovat, a třebaže jsme nevynikali, stačilo to, abych se postavil chlapcům, kteří mě uráželi. Nikdy jsem žádnou šarvátku nevyprovokoval, ale také jsem z nich neutíkal. Ano, stal jsem se agresivnějším a později mě to mrzelo, ale tehdy to byla jakási ochranná maska.

Je podle vás antisemitismus problémem i v dnešních Spojených státech?
Kdybych měl srovnávat, tak skoro vymizel. Vybavuji si zážitek z roku 1958, kdy jsme se přestěhovali do kalifornského Fresna. Tam existovaly takzvané omezující dohody: při koupi domu v určitých čtvrtích jste se museli zavázat, že ho neprodáte Afroameričanovi, Židovi ani nikomu, kdo žil v otomanské říši. Což vylučovalo všechny Armény, kterých tehdy ve Fresně žilo docela hodně. Záhy se však ty dohody začaly porušovat a dnes se mi nezdá, že by nám hrozilo něco podobného. Ale musím dodat, že obdobnou netoleranci by mohli rozdmýchat pravicoví křesťanští fundamentalisté, kteří vynesli do Bílého domu Bushe. Nicméně blázny tohoto druhu jsme v Americe měli po celý můj život a asi je budeme mít stále.

Jste jedním z nejvýznamnějších amerických literátů. Jak vidíte dnešní Ameriku?
Uvedu příklad: nedávno mě vezl z letiště na Manhattan taxikář, přistěhovalec z Ruska, kterého anglicky doučovaly jeho děti. Řekl jsem mu: Podívejte se kolem, jsou tu lidé z celého světa – Asiati, Hispánci, Afričané, není to báječné? A on: "Moc imigrantů." Představoval si, že se za ním zavře brána hned poté, jakmile se sem dostal. Odvětil jsem, že i mí rodiče imigrovali z Ruska, a kdyby za sebou zavřeli bránu, on by se sem už nedostal! Rozčilil jsem se, protože právě v té různorodosti vidím ohromnou sílu naší země. Bez dalších imigrantů by se Amerika stala tím, čím se už ostatně stává: velice provinční zemí.
Když jsem vyrůstal, věřil jsem tomu, co mě učili rodiče – že Amerika je mimořádná země. A pro ně skutečně byla, neboť v západoruském štetlu zažili perzekuci a bídu a Amerika pro ně představovala splněný sen. Tento pocit jsem však už dávno ztratil – pod dojmem kupříkladu mučení na americké základně na Kubě, v Guantánamu, které mi připomíná události, jež se odehrávaly v Itálii za Mussoliniho nebo na gestapu. Jako by z nás byl další stát, který sní o impériu, a to nás může zničit.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Cenu čtenářů Magnesia Litera má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  20:42

To nejlepší z uplynulé knižní sezóny právě oceňují výroční knižní ceny Magnesia Litera. Nominaci...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

18. dubna 2024  17:30

Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu...

TRENDY V KLIPECH: Depeche Mode hledají dobro, Chinaski natáčeli s fanoušky

18. dubna 2024  15:51

Depeche Mode po úspěšném koncertu v Praze přicházejí do hitparády Óčko Chart s klipem People Are...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...