Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart | foto: Profimedia.cz

Letošek bude patřit Mozartovi. I v Česku

Mozartovská horečka vypukla. Svět začíná oslavovat 250. výročí narození skladatele klasické hudby, který se i na prahu 21. století těší oblibě, jakou by mu mohli závidět i kolegové z jiných žánrů.

Během roku se dá čekat spousta kýče, podbízivosti a komerce, ale naštěstí nejen to.

Mozartovské výročí se v Evropě i Americe stalo podnětem k přípravě mnoha seriózních uměleckých i dalších projektů, které by se jinak možná neuskutečnily.

Nejbohatší a nejpromyšlenější nabídku připravilo Rakousko, které očekává příjezd několika milionů "mozartovských" turistů. Rakušané pojali celé oslavy jako státní propagaci ve velkorysém stylu, samozřejmě patřičně zaštítěnou po finanční stránce.

Nejvíce akcí se odehraje v Salcburku a Vídni, tedy ve městech, která jsou nejpevněji spjata s Mozartovým životem. Mozartovi patrně nebude snadné uniknout, a to doslova.

Dokonce i během tradičního maratonu, který se poběží ulicemi rakouského hlavního města, mají trasu lemovat hudebníci v dobových kostýmech a přednesem Mozartových skladeb dodávat běžcům síly.

Také v Česku, respektive v Praze, kde Mozart zažil velké triumfy, se očekává zvýšený příděl Mozarta. Projekt Mozart Praha 2006 působí sice o poznání skromněji a nahodileji než obratná rakouská kampaň, ale některé koncerty slibují velké zážitky.

V den, kdy se Mozart narodil, tedy 27. ledna, se ve Stavovském divadle uskuteční slavnostní koncert České filharmonie. O tři dny později vystoupí v Rudolfinu s Pražskou komorní filharmonií světoznámý český pianista Ivan Moravec.

Atraktivní koncerty s mozartovským programem a špičkovými interprety chystá i festival Pražské jaro.

Mozart byl pokřtěn jako Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart. Jako zázračné dítě cestoval se svým otcem Leopoldem po Evropě a na cestách strávil třetinu svého nedlouhého života. Zemřel 5. prosince 1791 ve Vídni a byl pochován do hromadného hrobu chudiny.

Legendu o nedoceněném géniovi však někteří badatelé vyvracejí. Například rakouský muzikolog Otto Biba pro agenturu APA uvedl, že Mozart byl placen velmi dobře. "Podle dnešních měřítek by se Mozartovy gáže daly srovnat s příjmy popových hvězd, jako je Robbie Williams," tvrdí.

Kam se všechny peníze ztrácely, není zcela jasné, ale odborníci soudí, že Mozart žil na hodně vysoké noze. Nepotvrzena zůstává spekulace, že holdoval hazardu. "Hazardní hry byly v té době problémem šlechty i měšťanstva a je rovněž jisté, že se hrálo o vysoké sumy," podotýká Biba.

,