Návrh architekta Lubora Marka na dostavbu pražské Staroměstské radnice

Návrh architekta Lubora Marka na dostavbu pražské Staroměstské radnice | foto: Národní galerie

Zatmění nevinného oka i architekt ztracené generace. Galerie láká na léto

  • 0
Práce pozapomenutého architekta Lubora Marka nebo tvorbu letošních diplomantů z Akademie výtvarných umění představuje Národní galerie v Praze.

Stejně jako na jaře, i nyní odstartovala Národní galerie letní sezonu celou sérií nových výstav. Většinu z nich hostí pražský Veletržní palác a až na výjimky trvají do 20. září.

Lubor Marek (1915–2000) patřil mezi architekty, kteří vstoupili do praxe koncem 30. let a druhá světová válka z nich udělala ztracenou generaci. Marek se kvůli stavební uzávěře v protektorátu uchýlil na Slovensko, kde potom působil i po válce. Ve vlastní kanceláři se věnoval hlavně Nízkým Tatrám, navrhl například hotelové stavby a stanice lanovek na Chopok. Výstava představuje plány a kresby ze všech Markových období.

Pokračování projektu Prostor pro pohyblivý obraz tentokrát reflektuje témata etnografie a archeologie v současné umělecké praxi. Zastoupena jsou díla Haris Epaminondové, Marka Geffriauda, Zbyňka Baladrána či Basima Magdyho. Expozice, která představuje tvorbu z oblasti filmu, video artu či animace, nese podtitul Zatmění nevinného oka.

Charlotta Kotíková, pravnučka prezidenta Masaryka, kurátorsky připravila výstavu Romany Drdové. Projekt Introducing si klade za cíl přiblížit veřejnosti nejmladší generaci umělců, Drdová (1987) je studentkou Nových médií na Akademii výtvarných umění a její instalace reaguje na prostor původního prezidentského salonku. Na čerstvé absolventy AVU je potom zaměřená tradiční výstava Diplomanti, jež trvá do 2. srpna.

V Salmovském paláci do 13. září nabízí galerie komorní připomínku výročí upálení Jana Husa. Do stejného data trvá i výstava mistrů současné japonské kaligrafie v Konírně paláce Kinských. Uvádí výběr děl vzešlý ze soutěže v Tokiu.