Léto kinům přeje - a co podzim?

  • 1
Americká kina mají vždy od května do září hlavní žně, tuzemská v té době naopak zela prázdnotou. To platilo donedávna; letos už ne. „Staré dogma je zbořeno,“ raduje se distributor Jan Bradáč z Falconu, „s prázdninami se už česká kina nevylidňují.“ Důvod změny připisuje multikinům, ale hlavně nabídce - lidé prý přijdou i v létě, mají-li důvod, tedy pokud se prázdninové filmy „strefí“ na pravém místě v pravý čas do nálady publika. Nejvíc se teď „trefují“ Blade II, 40 dní a 40 nocí, Muži v černém II.

„Tenhle trend sledujeme třetí rok, nejde tedy o náhodu. Víme už, že i v létě se dá uvést do českých kin silný film,“ stvrzuje též Aleš Danielis z Bontonu. Nicméně dodává, že rozhodující tuzemská sezona nadále trvá až od půli září do půli listopadu. Jaká bude její nabídka? Prý přinejmenším stejně bohatá jako ta loňská.

„Ty zcela prvoplánové, předem čitelné superhity jako Hvězdné války, Spidermana či Muže v černém II už sice kina zahrála, ale pokaždé se najde několik černých koní, kteří mohou překvapit. A těch se na podzim očekává dost,“ míní šéf Bontonfilmu, kde si blízký úspěch slibují už od srpnové britské komedie Jak na věc.

Za velice výrazné želízko v ohni považují Spielbergovu novinku Minority Report, jež oslovuje i Evropu, dále světově úspěšnou animovanou Dobu ledovou a Danielis má ještě svůj tip: špionážní film Agent beze jména, který se natáčel v tuzemsku a má prý zvláštní „svěžest a šmrnc“. Kromě toho chystají české premiéry: „Manželské historky Waterloo po česku prověří popularitu Jiřího Krampola, a Brak je naopak ryze mladý - provokace na kvadrát.“

Také Falcon má v záloze americké filmy, které se točily na zdejší půdě - Českou spojku s Anthonym Hopkinsem a akční snímek XXX. Kromě toho Bradáč spoléhá na hity Znamení či Království ohně a k Vánocům prý chtějí nadělit „strašně milou věc“ - uvedou totiž do kin projekt pěti loutkových werichovských pohádek Fimfárum, který byl dosud odkázán jen na televizi. „Uděláme vše, aby česká rodinná alternativa překvapila i komerčně,“ slibuje.

K čemu má být Fimfárum alternativou? Především k druhému dílu Harryho Pottera, což je největší předvánoční trumf společnosti Warner Bros., o druhé části Pána prstenů po Novém roce nemluvě. „Ale zaútočíme už koncem srpna hororovou komedií Pavoučí teror,“ líčí Zdeněk Sedláček.

Od září mají v rukávu další snímky, jež v Americe letí, ale jejichž zdejší přijetí se těžko odhadne, třeba špionskou parodii Austin Powers: Agent 003 či komedii Scooby-Doo spojující herce s animovaným psem, u nás známým jen z videa.

Přitom to vše je pouze výběr tří nejsilnějších distributorů spjatých s Hollywoodem; filmový podzim chystá i řadu nezávislých a mimoamerických premiér, od indického titulu po eskymácký. Dá se tedy mluvit o „útoku“ na kina, jak se říkává v Americe?

Kupodivu tuzemská distribuce tak silné výrazy používá málo, pouze ve spojení s „útočným“ obsahem filmu. „Kampaň děláme ke každému snímku na míru, takže Pavoučí teror v reklamách útočit může, ale třeba u romancí nebudeme na zamilované páry křičet,“ říká Sedláček.

 „Náš slovník je střízlivější,“ míní i Bradáč. „Kdybychom překládali upoutávky doslova, smáli byste se. Třeba bychom říkali: Falcon je pyšný, že má tu čest uvést tento film. Taky nepoužíváme ty dva tři hluboké dramatické hlasy, které se u komentářů amerických snímků dokola střídají.“ A Danielis shodu dotvrzuje - v americké kampani film útočí, vtrhává, přebije, převálcuje, rozdrtí, u nás prý diváky lákáme méně agresivně a na jiné věci. Na jaké? „Zkuste si přečíst pár českých sloganů,“ odpovídá Danielis a s úsměvem cituje. „Bez sexu. Posedlá divokým sexem. Největší love story. Láska, nenávist, sex. Plná vášně...“

Fotografie z filmu Muži v černém 2.

,