Z nastudování barokní opery Calisto od Francesca Cavalliho

Z nastudování barokní opery Calisto od Francesca Cavalliho | foto: Letní slavnosti staré hudby

Letní slavnosti staré hudby lákají na bohyně, divoženky i medvědici

  • 0
Festival zahájí 13. července na Trojském zámku koncert s podtitulem Múzy a hrdinky francouzské barokní hudby. „V dějinách byly ženy v hudbě považovány za výjimečný, nezřídka dokonce nevítaný jev, přesto její vývoj ovlivnila řada skladatelek, interpretek i patronek,“ říká ředitelka pražské přehlídky Markéta Semerádová.

Festival tak bude plný bohyň a divoženek, ale i přesahů do křesťanské mystické tradice. Představí tvorbu středověké skladatelky a léčitelky Hildegardy von Bingen či francouzské barokní umělkyně Elisabeth Jacquet de La Guerre. Ožijí též příběhy královny Didony, bájné Kallistó a Diany, ale i šlechtičny Laury de Noves, obdivované Francescem Petrarcou, jehož sonety posléze zhudebnili italští autoři. Vyprávět je bude brazilská sopranistka Luanda Siqueira, americko-švýcarský kontratenorista Terry Wey, argentinský kytarista Qutio Gato či český soubor Cappella Mariana.

Festival vyvrcholí 6. srpna provedením barokní opery Francesca Cavalliho Calisto. Její příběh vychází z řeckého mýtu o krásné dívce, kterou žárlivá manželka boha Dia proměnila v medvědici.

Představení, v němž důležitou úlohu sehrají marionety, se uskuteční ve Státní opeře ve spolupráci souborů Collegium Marianum a Buchty a loutky. Árie v italštině budou střídat dialogy v češtině. Titulní roli ztvární sopranistka Hana Blažíková. Přestože jde spíše o komorní projekt, neměl by podle Semerádové v budově Státní opery zaniknout. „Opera je pojata jako divadlo na divadle, hrát se bude vpředu na forbíně a z přibližně tisícovky míst v hledišti jich dáváme do prodeje jen asi polovinu,“ ujišťuje.