Nástroj pantaleon ožije při zahajovacím koncertu Letních slavností staré hudby.

Nástroj pantaleon ožije při zahajovacím koncertu Letních slavností staré hudby. | foto: Letní slavnosti staré hudby

V Troji zazní tajemný nástroj pantaleon, okouzlil i krále Ludvíka XIV.

  • 0
Jeho zvuk byl tak líbezný, že mu podlehl i Ludvík XIV. Nástroj pantaleon, připomínající cimbál, ožije večer na zámku v Troji při zahajovacím koncertu Letních slavností staré hudby v rukách německé virtuosky Elisabeth Seitzové. Spolu s ní vystoupí i soubor Echo du Danube.

Vynálezcem andělského nástroje byl německý hudebník Pantaleon Hebenstreit, jenž vylepšil podobný nástroj, běžně užívaný ve staré hudbě. „Jeho zvětšením dosáhl plné, exoticky znějící barvy a nebývalých dynamických možností,“ vysvětlila Seitzová MF DNES. Podle ní se navíc uměl i prosadit. „Dostal se až na dvůr Ludvíka XIV. Král Slunce byl tak nadšen, že nástroj pokřtil jménem jeho tvůrce. A ten se okamžitě stal hvězdou,“ dodává.

Seitzová však současně upozorňuje, že pantaleon je dnes obestřen tajemstvím. „Žádný originál se nedochoval, musíme se tedy při jeho rekonstrukci opírat o spíše rozporuplné zdroje. Navíc patrně všechny Hebenstreitovy vlastní skladby shořely při bombardování Drážďan,“ zdůrazňuje. Na koncertě tedy zazní skladby Telemanna, Caldary a Maraise.

Struny rozeznívané paličkami doprovázejí Seitzovou odmalička. „Jako desetiletá jsem dostala německý tradiční nástroj hackbrett, ale cvičit lidovou alpskou hudbu mne nebavilo. Nadchla jsem se teprve, když jsem začala hrát se svou sestrou harfistkou,“ svěřuje se. Ta ji sice dnes večer nebude doprovázet, ale jinak spolu často koncertují. „Náš repertoár obsahuje nejen baroko a renesanci, ale i folklor východní Evropy a Jižní Ameriky a moderní hudbu,“ uzavírá Seitzová.