Záběr z koncertu Kouzelný ostrov, který se uskutečnil v ejdnom z předchozích...

Záběr z koncertu Kouzelný ostrov, který se uskutečnil v ejdnom z předchozích ročníků Letních slavností staré hudby | foto: Ivan Malý

Laura, Magdalena, Calisto. Věčné ženy lákají i na nástroj skupiny ABBA

  • 0
Jména osudových žen a podoby ženské hudebnosti spojuje několik večerů letošních Letních slavností staré hudby. Šestnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu se koná od 13. července do 6. srpna.

Laura
16. července, Míčovna Pražského hradu
Název koncertu odkazuje k francouzské šlechtičně ze 14.století Lauře de Noves, do níž se zamiloval básník Francesco Petrarca. Na její počest napsal četné básně, které pak zhudebnili renesanční skladatelé Monteverdi, di Lasso a další. Instrumentální verze písní zahraje nizozemská gambistka Paulina van Laarhoven se souborem La Violetta.

La Luna
20. července, Zámek Troja
Měsíc na obloze fascinoval lidstvo od nepaměti a stal se i zdrojem umělecké inspirace. Španělský soubor Glossarium s portugalskou zpěvačkou Luandou Siqueirovou předvede, jak Měsíc vstupoval do iberoamerické hudební kultury od renesance až po minulé století.

Magdalena
22. července, kostel sv. Šimona a Judy
Skladby k poctě Máří Magdaleny ze 16. a 17. století zahraje německý soubor Les Cornets Noirs. Jeho název (Černé cinky) zdůrazňuje úlohu historického dechového nástroje cink, vyznačujícího se neobyčejně jemným a lahodným zvukem.

Sibyla
27. července, Emauzské opatství
Jednou z nejslavnějších žen středověku je Hildegarda z Bingenu, pro své vizionářství přezdívaná někdy Sibyla Rýnská. Tato abatyše, mystička, léčitelka a spisovatelka byla navíc i skladatelkou. Její hudbu zahraje český soubor Tiburtina Ensemble se sopranistkami Barborou Kabátkovou a Hanou Blažíkovou.

Severské lidové baroko
30. července, Betlémská kaple
Švédský soubor Silfver se věnuje severskému folkloru a jeho odrazu v barokní hudbě. Představen bude tradiční smyčcový nástroj nyckelharpa, který použila v jedné písni i skupina ABBA.

Calisto
6. srpna, Státní opera
Příběh nymfy Kallistó, kterou proměnila v medvědici žárlivá manželka boha Dia, zpracoval v 17. století do operní verze italský skladatel Francesco Cavalli. Ansámbl Collegium Marianum spojil síly se souborem Buchty a loutky a připravil svébytné představení.