Letní shakespearovské slavnosti zahájil Lear

  • 6
Dlouho očekávaná premiéra Shakespearova Krále Leara s Janem Třískou v hlavní roli otevřela Letní shakespearovské slavnosti, které se až do 7. září již šestým rokem konají v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Myšlenku oživit krásné hradní prostory a přilákat do nich lidi přinesl začátkem 90. let prezident Václav Havel. Divadelní festival pod širým nebem jeho ideu důstojně naplnil.

Novinkou letošního ročníku je premiéra hry Král Lear v novém překladu Martina Hilského. Režie se ujal slovenský režisér a herec Martin Huba, titulní roli starého krále hraje Jan Tříska. Kromě novinky v podobě Krále Leara je na programu také komedie Marná lásky snaha v režii Ivana Rajmonta (premiéra z loňského roku), Kupec benátský (r. Michael Tarant) v podání Východočeského divadla Pardubice a Komedie masopustu čili Ať si to každý přebere, jak chce z Moravského divadla Olomouc (režie Jan Kačer).

„Král Lear je excentrik, což jsem v poněkud mírnější formě i já,“ říká o své postavě Jan Tříska. Tento výtečný herec svou kariéru začínal v 60. letech jako nezapomenutelný Romeo. Byl kdysi nejmladším členem činohry Národního divadla, odkud přešel do Krejčova Divadla Za branou. V roce 1977 odešel do zahraničí a nakonec zakotvil v Los Angeles, kde zahájil novou osobní i profesionální existenci.

Na česká divadelní prkna se teď po takřka pětadvaceti letech vrací v roli pošetilého otce a krále, který se na sklonku svého života tragicky rozhádá se svými třemi dcerami.

Jan Tříska také upozorňuje, že tragédie Král Lear je sice mistrovská, ale taky velmi tíživá a temná hra. „Lear je velké enigma, tajemství, o jehož významu i smyslu už byly napsány celé knihovny. Mezi herci se o téhle roli s jistou nadsázkou říká, že nabídku hrát Leara dostává člověk buď v době, kdy je na starce ještě moc mladý, anebo ji obdrží ve chvíli, kdy si už jako skutečný stařec nedokáže zapamatovat celý text. Takže bych lhal, kdybych tvrdil, že z toho nemám strach,“ říká Jan Tříska.

V mimořádně obtížné úloze vystupuje bez alternace, celkem šest dní v týdnu: po velkém zájmu diváků v loňském roce se totiž pořadatelé rozhodli přidat ještě sobotní představení.

Král Lear se bude hrát ve dvou etapách. Nejprve celý měsíc, pak jej vystřídá na tři týdny loňská úspěšná inscenace Marná lásky snaha. Během dalšího týdne se bude hrát Kupec benátský (Východočeské divadlo Pardubice) a Komedie masopustu (Moravské divadlo Olomouc). Koncem srpna se Král Lear na pódium purkrabství vrátí.

Letní shakespearovské slavnosti 2002
Nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu

(hraje se denně kromě neděle)

28. 6.-27. 7.

Král Lear

29. 7.-17. 8.

Marná lásky snaha

19. 8.-21. 8.

Kupec Benátský
(Východočeské divadlo Pardubice)

22. 8.-24. 8.

Komedie masopustu
(Moravské divadlo Olomouc)

26. 8.-7. 9.

Král Lear

9. 9. -14. 9.

možná přidaná představení


Šaška, který si může dovolit varovat a upomínat samotného krále Leara, hrají s mimořádným nasazením Miroslav Táborský (vlevo) v alternaci s Davidem Prachařem.

Král Lear - Letní shakespearovské slavnosti 2002.

Král Lear - Letní shakespearovské slavnosti 2002.

Král Lear - Letní shakespearovské slavnosti 2002.

Linda Rybová (v popředí s čelenkou) má velmi náročnou úlohu: ztvárňuje jak nejhodnější dceru Kordelii, tak i nejkrutější Regan.

Král Lear - Letní shakespearovské slavnosti 2002.

Král Lear - Letní shakespearovské slavnosti 2002.