Jan Tříska, portrét od Herberta Slavíka

Jan Tříska, portrét od Herberta Slavíka | foto: Herbert Slavík

Tříska se vrací na Hrad, aby na dva večery připomněl svého Krále Leara

  • 1
Letní shakespearovské slavnosti letos vedle dvou novinek vzpomenou i čtyřsté výročí úmrtí britského dramatika. V rámci dvou komponovaných večerů se na Pražský hrad vrátí třeba Jan Tříska.

Stejně jako každý červen i letos zdobí Prahu, Brno, Ostravu a Bratislavu záplava načervenalých plakátů. Dvě varianty lákají na nejznámější jména letošní premiéry, kterou bude Večer tříkrálový aneb cokoli chcete, tedy Marii Doležalovou v roli Olivie, Nelu Boudovou jako Marii a Václava Koptu a Milana Šteindlera, kteří se budou dělit o roli Tobiáše Říhala.

Novinka v režii Jany Kališové a překladu Martina Hilského má premiéru 28. června na Pražském hradě. „Večer tříkrálový jsem nikdy nerežírovala a asi ho mám z komedií vůbec nejraději,“ svěřila se režisérka, která působí jako šéfka činohry Jihočeského divadla. Scéna komedie bude částečně vyobrazena jako luxusní jachta, děj totiž bude situován do současnosti. „Snad diváky neodradíme, rozhodně by to neměla být taková ta šedivá současnost,“ upozorňuje Kališová. V kusu se dále objeví Tomáš Měcháček, Ondřej Rychlý a Monika Timková.

Vizuál k představení Večer tříkrálový
Vizuál k představení Večer tříkrálový

Vizuál k představení Večer tříkrálový

Slavnosti letos v hlavním městě vzpomenou i výrazné dramatikovo dubnové jubileum, tedy čtyři sta let od jeho smrti. Oslovily k tomu opět personu nejpovolanější, tedy profesora Hilského, který diváky provede dvěma komponovanými večery „Pocta Shakespearovi“ (21. a 22. července). Organizátoři slibují humorné i vážnější dialogy a sonety v podání oblíbených herců, které v režii Václava Lautnera doplní živá hudba a zpěv. V hlavní roli se představí Jan Tříska, aby dal vzpomenout na již legendární čtrnáct let staré představení Krále Leara. Diváci se dále mohou těšit na Zdeňka Hrušku, Ladislava Hampla či třeba Mojmíra Maděriče.

Třetím speciálním večerem pak bude 23. července anglickojazyčný Richard III., kterého pro festival zrežíroval šéf Prague Shakespeare Company Guy Roberts a ve kterém se - podobně jako v jiných hrách česko-anglického souboru - objeví i britská velvyslankyně Jane Thompsonová.

„Přehlídka v Praze zaplní i letní scénu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí. Tam se bude od 2. srpna hrát loňská divácky úspěšná tragédie Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem v režii autorské dvojice SKUTR (recenze zde). Poté se na sedm večerů představí stálice slavností Veselé paničky windsorské,“ řekl k dalšímu pražskému programu ředitel přehlídky Michal Rychlý.

Tomáš Savka jako Hamlet

Druhou letošní premiéru připravují v Ostravě, 20. července tam uvedou svou verzi Hamleta. V hlavní roli se v režii Janky Ryšánek Schmiedtové objeví Tomáš Savka a dále třeba Miroslav Etzler či Jan Vápeník. Hamlet se do Prahy dostane 25. - 27. července.

„Poslední dva srpnové večery budou patřit bratislavskému nastudování tragédie Othello v režii Michala Vajdičky s Jozefem Vajdou, Veronikou Kubařovou a Ľubošem Kostelným v hlavních rolích,“ dodává Rychlý k pražskému programu.

Z iniciativy prezidenta Václava Havla se první shakespearovské představení na Pražském hradě uskutečnilo v roce 1990, od roku 1998 tu agentura Schok pořádá slavnosti pravidelně. Na 140 představení navštívilo loni přes 90 tisíc diváků. Počasí divadlu v plenéru přálo - zrušena byla jen jediná produkce. Program všech čtyř měst a další info k inscenacím lze nalézt na stránkách akce.