Letní filmová škola v Uherském Hradišti začala. | foto: ČTK

Letní filmová škola začala, hlavní hosté ale dorazí až o víkendu

  • 2
V Uherském Hradišti v pátek začal 37. ročník největšího nesoutěžního filmového festivalu v České republice Letní filmové školy (LFŠ). Úvod přehlídky patřil tvorbě polského režiséra Krzysztofa Kieślowského. V sobotu čekají v Hradišti Emira Kusturicu, který tam přijede z pražského koncertu.

Uznávaný tvůrce, který většinu svých snímků točil v evropských koprodukcích, by letos oslavil sedmdesátiny. Návštěvníci LFŠ mohou zhlédnout více než dvě desítky jeho filmů i televizní sérii Dekalog.

LFŠ 2011 - přípravy na zahájení festivalu

Program prvního dne LFŠ zahájila v rekonstruovaném kině Hvězda projekce českého filmu Hlava-ruce-srdce režiséra a scenáristy Davida Jařaba. Souběžně v kině Mír běžel snímek Stalag 17, který odstartoval vůbec největší retrospektivu filmů amerického spisovatele, scenáristy, režiséra a producenta Billyho Wildera v České republice.

Projekci Kieślowského filmů předcházela odpolední vernisáž bilanční výstavy Krzysztof Kieślowski: Stopy a vzpomínky, která bude hlavní expozicí v kině Hvězda po celou dobu trvání LFŠ. "Výstava stopuje, jak režisér Krzysztof Kieślowski začínal u dokumentárního filmu a jak natáčel své první krátké etudy na filmové škole v Lodži. Zároveň také vzpomíná, jak se z něj stal evropský tvůrce, který natáčí filmy v koprodukci s Francií a který získal řadu cen i na festivalech v Cannes a v Benátkách a natočil známé filmy, jako jsou Dvojí život Veroniky a Tři barvy," uvedl umělecký šéf LFŠ Pavel Bednařík.

Přijede i Kusturica

Kieślowski, jenž před patnácti lety nečekaně zemřel po opakovaném srdečním infarktu, získal světový věhlas díky desetidílné sérii Dekalog vycházející z biblického Desatera. Natočena byla v roce 1988 pro polskou televizi. Další snímky již vznikaly výhradně v evropských koprodukcích. Postupně přešel od dokumentaristického způsobu natáčení k ryze uměleckému filmu a metafyzickým otázkám.

LFŠ 2011 - umělecký ředitel festivalu Pavel Bednařík před centrem dění, kinem Hvězda

Výstava Afghánské momentky autora Radka Vengláře zase předznamenává sekci Filmaři ve zbrani. Venglář při své misi v Afghánistánu fotografoval a snímky ukázal i odborníkům, kteří mu doporučili, aby je prezentoval. Ministerstvo obrany to přijalo za své. "Rádo prezentuje, že vojáci nejsou jen tupé mozky, ale jsou to i citliví lidé, kteří reagují na prostředí kolem sebe a snaží se nějak vyrovnat s extrémními podmínkami," uvedl Bednařík.

Zmíněná sekce potom zahrnuje uvedení instruktážních snímků z archivu Vojenského historického ústavu, který spravuje díla natočená od 50. let minulého století v Čs. armádním filmu.

Pro návštěvníky LFŠ organizátoři přichystali více než 400 programových bloků zahrnujících celovečerní i krátké filmy, besedy, přednášky, filmové lekce, performance, divadelní představení a koncerty. Z významných hostů by měl už v sobotu dorazit bosenský filmař Emir Kusturica, který v pátek vystupuje v Praze v rámci akce Sen letní noci, v dalších dnech pak například thajský režisér Apičatpong Vírasechakul a finský režisér Aki Kaurismäki. Kompletní program festivalu lze nalézt na jejích internetových stránkách.

,