Letní filmová škola skončila, chystá se další ročník

  • 4
Letošní 28. ročník Letní filmové školy (LFŠ), který nabídl 475 snímků, absolvovalo přes 3 tisíce účastníků a 750 filmařů a hostů. Podle organizátorů zájem diváků v posledních letech stále roste. Po karlovarském festivalu hned druhá největší filmová akce v České republice skončila po deseti dnech v neděli 4. srpna.

"Škola je náročnější. Nesnažíme se podbízet se vkusu. Lidé to tady nemají úplně jako dovolenou. Skutečně se tady dost nadřou," poznamenal na adresu účastníků ředitel školy Jiří Králík.

Pořadatelé letos účastníkům kromě Filmu a opery a Filmu a mytologie nabídli také novozélandskou, australskou a dánskou kinematografii. Minulé ročníky festivalu se zabývaly literaturou, divadlem, erotikou a náboženstvím ve filmu. 

Pro příští 29. ročník, který by měl proběhnout ve dnech 25. července až 3. srpna, plánují organizátoři filmy o básnících a o smrti. "Už dříve jsme věděli, že to bude Básník. Pak jsme uvažovali, co je mu nejbližší. Původně to měla být láska, ale to se nám zdálo laciné. Pak nás napadla smrt. Je několik básníků, kteří předčasně zahynuli a utekli z tohoto hrozného světa," zdůvodnil agentuře ČTK výběr témat ředitel Králík.

Dva hlavní cykly podle něj doplní přehlídka filipínské a mexické kinematografie. K nim by měla přibýt ještě jedna země. "Teprve uvidíme, která země nejvíce charakterizuje hlavní cykly, která je plná básníků nebo plná smrti," dodal Králík.

2 8 .  r o č n í k   n a b í d l  4 7 5   s n í m k ů

Letošní ročník nabídl 175 celovečerních snímků a 300 filmů krátkometrážních. K tématu Opera byly připraveny čtyři desítky klasických i méně známých snímků, například Bergmanovy či Zeffireliho adaptace oper. V rámci operní tématiky vystoupila na festivalu například také pěvkyně Dagmar Pecková.

Filmy s tématem mytologie rozdělili organizátoři do čtyř skupin: národní báje a pověsti, národní hrdinové a vůdcové, náboženská mytologie a umělé mytologie. Diváci tak mohli zhlédnout snímky jako Utrpení panny Orleánské nebo Ivan Hrozný, ale například i Pána prstenů.

Pro letošní ročník vytvořili pořadatelé i vlastní "morální kodex" - manifest DOGMA 2002. "Jeho snahou je zmenšit výrazný trend industrializace a komercionalizace v oblasti pořádání filmových festivalů a postupně vrátit jejich obsah původním záměrům," řekl Králík.

L F Š   e x i s t u j e  o d   1 9 6 4

Tradice LFŠ vznikla v roce 1964, kdy začala pravidelná letní setkávání zástupců filmových klubů. Z původně uzavřené malé akce (během devíti dní se odehrálo asi 40 filmových představení) se rozrostla na více než 285 filmových představení za týden a počet účastníků vzrostl z několika desítek až na 3000.

Podle loňského prohlášení Jiřího Králíka je možné, že filmovou přehlídku, která je s Uherským Hradištěm spjatá už osmadvacet let, čeká už jen pár let existence v tomto městě.

"Smlouva mezi Asociací českých filmových klubů a městem Uherské Hradiště je sepsána na další čtyři roky. Pokud se tito dva hlavní pořadatelé nedohodnou, je pravděpodobné, že se festival přesune do jiného města," dodal Jiří Králík.  

Přestože z hlediska rozsahu je Letní filmová škola suverénně největší domácí filmovou akcí, nechce jít její vedení podle slov Jiřího Králíka cestou dosahování dalších rekordů, ale cestou kvality programu. Hlavním záměrem i nadále zůstává profilovat filmovou školu především jako akci s převládajícím výchovným charakterem a neformální atmosférou.

Letní filmová škola 2002.

,