Americké horké léto chladne. Hollywood sčítá prázdninové ztráty a pády

  • 28
Hlavní sezona amerických kin je nejslabší za osm let, jen pár hitů jako Strážci Galaxie už pokles nezvrátí. Naděje se k závěru roku upínají k Hobitovi a Hunger Games.

Americké horké léto, jak se přezdívá hlavní divácké sezoně kin od konce května do začátku září, rok od roku pomalu „chladne“ a letos se blíží bodu mrazu. Odhaduje se, že zámořský filmový průmysl potkají nejslabší výsledky za posledních osm let.

Hubený srpen sám o sobě tolik nepřekvapuje, jde o měsíc, kam studia zpravidla umísťují premiéry „přebytků“, tedy snímků, od nichž zas tak moc nečekají. Ale i kdyby poslední dny prázdnin příjemně překvapily, celkové skóre už sotva zachrání.

List Hollywood Reporter cituje statistiku, podle níž tržby letošního července spadly proti stejnému období o dvacet procent. A třebaže mohou ojedinělé hity jako komiksové příběhy Strážci Galaxie či Želvy Ninja celkový propad zmírnit na patnáct procent, pořád je to „znepokojující“, píše list.

Z filmu Strážci galaxie

Loni severoamerický trh vynesl od 2. května do 17. srpna na vstupném 4,3 miliardy dolarů. Letos za stejné období činí tržby sotva 3,7 miliardy dolarů. Pár typických filmů oddechové sezony vcelku uspělo, například sci-fi X-Men: Budoucí minulost, pohádka Zloba: Královna černé magie či nejnovější díl série Transformers. Jenže „doma“ žádný z nich nepřekročil hranici hitu, což pro Státy a Kanadu znamená tržby ve výši tří set milionů dolarů. Vesměs zaostaly za loňskými šlágry v čele se snímky Iron Man 3 a Já, padouch 2.

Skokan roku Forrest Gump

Jestliže typicky americké filmy opouští jejich vlastní publikum, musí Hollywood hledat nová odbytiště jinde, ovšem letos ani „zbytek světa“ bilanci příliš nevylepšuje. Celosvětovou hranici miliardy dolarů na vstupném překonal pouze snímek Transformers a ostatní novinky zůstávají hluboko v poli historického žebříčku, přestože jim nahrává vyšší vstupné, než měli jejich předchůdci. Naopak krůček po krůčku stoupají nahoru klasické snímky, kterým k vzestupu pomohlo znovuuvedení do kin. Třeba starý dobrý Forrest Gump se vrátil po dvaceti letech a „přivydělal“ si natolik, že přeskočil i služebně daleko mladší Piráty z Karibiku.

Ostatně ne náhodou teď zkoumají analytici filmového trhu jiný, spravedlivější žebříček, který srovnává úspěšnost snímků napříč dějinami i se započtením vývoje inflace. A v něm už není nejúspěšnějším filmem všech dob Avatar před Titanikem, nýbrž Jih proti Severu z roku 1939, následovaný Hvězdnými válkami z roku 1977, tedy vesměs tituly svým způsobem průlomové. V toptenu figurují ještě E.T. - Mimozemšťan, Čelisti nebo Doktor Živago. Vedle legend vypovídá dostatečně výmluvně, že podle téhle metodiky by se žádná z letošních novinek nedostala ani do první dvoustovky děl.

Dva spasitelé

Nicméně experti doufají, že navzdory křiklavému letnímu propadu se podaří zachránit alespoň celoroční bilanci, která se letos pohybuje zatím „jen“ pět procent pod loňskými čísly. V roli spasitelů se ocitají zejména dva snímky podzimu. Jednak listopadové pokračování dorostenecké fantasy Hunger Games, jednak prosincový závěr tolkienovské trilogie Hobit.

Otázkou zůstává, jestli svou osamělou záchrannou misi ve vymezeném čase stihnou. Podzim totiž jinak patří premiérám děl s vyššími, oscarovými ambicemi, z nichž se však divácký trhák málokdy urodí.