Antonín Slavíček, Deštivý večer (Letná v dešti), 1902

Antonín Slavíček, Deštivý večer (Letná v dešti), 1902 | foto: 1. Art Consulting

Nedělní aukce nabídne lahůdku, Letnou v dešti od Antonína Slavíčka

  • 4
Sto šedesáti položkám nedělní aukce výtvarného umění vévodí nalezený obraz Antonína Slavíčka. Nejdražší, s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun, bude Hlava III od Antonína Procházky.

Nejméně 2,8 milionu korun plus aukční přirážku si bude muset připravit zájemce o nově nalezený obraz Antonína Slavíčka (1870-1910), který se bude zítra dražit v pražském Topičově salonu. Unikátní plátno nejvýznačnějšího českého impresionisty nese název Deštivý večer (Letná v dešti) a bude zlatým hřebem nedělní odpolední aukce mistrovských děl 17.-20. století. Dražba se bude konat od 13.30 hodin a do té doby je také možné si přijít nabízená díla prohlédnout.

"Slavíčkův obraz z roku 1902 překvapuje v několika aspektech. Především tím, že je to rozměrný pastel, což je u Slavíčka vzácné, a dále tím, jak rozměrné mistrovské dílo zůstávalo skryté po tak dlouhou dobu," píše v posudku k obrazu historička Olga Macková.

Radimský i Filla

Společnost 1. Art Consulting nabídne i další významná díla. Abstraktní kompozice od Františka Kupky, akvarel z roku 1935, se bude vyvolávat za 600 tisíc korun. Za kvaš Alfonse Muchy Lilita, který posloužil jako ilustrace ke knize Adamité od Svatopluka Čecha, zájemce zaplatí nejméně 350 tisíc. Dojde i na dvě díla zásadního českého představitele impresionismu Václava Radimského (1867-1946), který své dílo rozvíjel přímo v centru žánru - v malířské kolonii Clauda Moneta v Giverny. Například olejomalba Kotvící lodě je kvalitní ukázkou jeho rané tvorby. Vznikla kolem roku 1900 a nyní se nabízí za 490 tisíc korun.

Ze staršího umění pořadatelé upozorňují zejména na Pobřežní krajinu Jana Jakuba Hartmanna (1658-1736) s vyvolávací cenou 1,3 milionu korun. "V roce 2010 byl vystaven v Obrazárně Pražského hradu a kompozičně vychází z krajin Jana Brueghela staršího," říká Jiří Rybář z aukční síně.

Několika pozoruhodnými pracemi je v kolekci zastoupený Antonín Procházka (1882-1945), jehož obraz Hlava III (Maska) z roku 1916 je s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun nejdražším dílem aukce. Obraz je z malířova významného orfistického období a patří do cenného cyklu Hlav. Z roku 1911 pochází Žena s rukama v klíně (Poprsí dívky). Vzácné dílo z autorova období analytické fáze kubismu má vyvolávací cenu 320 tisíc korun.

Třikrát Jiří Kolář

Milionové částky můžou vynést obrazy Emila Filly (1882-1953). Mladší Zátiší s třešněmi je olejomalba z roku 1948. Mimo jiné dokazuje, jak malíř po návratu z koncentračního tábora Buchenwald rychle dosáhl své někdejší bravury. "Od figurálních, často rozměrných kompozic se čím dál víc obracel k zátiším, jimiž oslavoval věci, hlavně ovoce a květiny, o kterých mohl v Buchenwaldu jen snít," uvádí ve své expertize k obrazu Jaromír Zemina. Vyvolávat se bude za 1,5 milionu korun. O milion víc bude stát Pohár a podnos s vinným hroznem na stole. Vznikl v roce 1928, tedy naopak ve Fillově nejšťastnějším tvůrčím období.

I druhá polovina 20. století je na aukci zastoupena skutečnými mistry. Budou zde například Milan Grygar a jeho Průběh z let 1991-92 s vyvolávací cenou 120 tisíc korun nebo Jiří Kolář třikrát jinak - chiasmáž Těžká otázka z roku 1970 (200 tisíc), o šest let starší kolážovaný objekt Korbel s táckem (120 tisíc) a klasická koláž Zvěstování (35 tisíc) z roku 1969. Sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal má na aukci perokresbu z roku 1971, již může zájemce pořídit za 14 tisíc korun. Z mladší a nejmladší tvorby je třeba svítivá Pestrá voda z let 2004-2005 od Jiřího Sopka.