SOUTĚŽ: Pojďte zadarmo na výstavu století. Da Vinci dorazí do kin

  • 1
O londýnské výstavě děl Leonarda da Vinciho se psalo jako o události století. Lístky z pokladen mizely rychleji než na nejlepší fotbalové zápasy, jejich cena se na černém trhu vyhoupla na patnáctinásobek. Kdo před Národní galerii nevydržel přešlapovat hodiny, může nyní pohodlně vyrazit do kina. Máme volné lístky.

Filmová exkurze výstavou vstupuje do českých kin již tento čtvrtek. Pražské Bio Oko přidává projekci 26. února, vstupenky jsou ve všech lokalitách stále k dispozici. Portál iDNES.cz nabízí vždy po dvou volných lístcích do Hradce Králové, Olomouce, Ostravy, Zlína a pražských kin Aero a Bio Oko.

Hrajte o lístky

Londýnská Národní galerie uspořádala výstavu století věnovanou Leonardovi da Vincimu. Komentovanou prohlídku mistrovy výstavy se slavnými díly přinesou od 16. do 29. února česká kina. Soutěžte o vstupenky na živou filmovou exkurzi. Nápovědu hledejte na www.aerofilms.cz/leonardo.

Dosud nejúplnější kolekci maleb a kreseb renesančního mistra i jeho žáků a následovníků připravovali v Londýně pět let. Exponáty si denně mohlo prohlédnout pouze 500 lidí. Kdo si nerezervoval lístek přes internet na konkrétní den nebo se před vchod galerie nepostavil po půlnoci, prakticky neměl šanci dostat se dovnitř.

"Expozice byla unikátní, protože její kurátor Luke Syson přinesl svou osobní vizi Leonarda a svou vášeň. Syson je expertem na renesanci, jestliže by se chtěl pouze schovat za svou bohatou erudici, měl se skutečně čím zaštítit. Místo toho se však rozhodl rozebrat, co on sám na Leonardovi miluje a dal si za cíl nám to ukázat. Od začátku až do konce tak byla výstava Leonardo da Vinci: malíř milánského dvora pohledem jednoho muže na tohoto malířského velikána. Bylo to dojemné a zlidšťující, protože kurátor prorazil zeď chladných vědomostí, aby ukázal to, co by mohl nazvat Leonardovou duší. Výstava již skončila, ale nikdy nebude zapomenuta," napsal pro Guardian Jonathan Jones.

Kopie Poslední večeře od Leonarda da Vinciho

V galerii už se sice připravují jiná díla, ale díky satelitnímu přenosu si mistrova díla prohlédne daleko víc lidí. Projekt Leonardo Live nabídne 16. února výlet do výstavních prostor i do zákulisí.

Česko nabídne přímý přenos v sedmi městech a připojí se tak k USA, Kanadě, Argentině, Austrálii, Kolumbii, Japonsku, Mexiku a Novém Zélandu, kam také lidé jdou za da Vincim do kina.

Nejcennější exponáty

  • Madona ve skalách v pařížské i londýnské verzi
  • Dáma s hranostajem
  • Kristus jako Spasitel - nedávno připsán Leonardovi a poprvé vystaven (ze soukromé sbírky)
  • přesná malířská kopie slavné Poslední večeře, kterou kolem roku 1520 namaloval podle mistrovy nástěnné malby jeho žák Giovanni Pietro Rizzoli

Výstava zahrnovala 93 exponátů, z toho 65 autorských Leonardových prací včetně poloviny dochovaného malířského díla. Dalšími exponáty byly práce Leonardových milánských žáků či následovníků.

Kromě projekcí pro veřejnost se uskuteční také zvýhodněná promítání pro školy. Vyprodané pražské Bio Oko zve diváky na přidanou projekci v neděli 26. února od 15 hodin a volná místa jsou ke koupi i v kině Aero. "V předprodeji je o vstupenky zájem, olomoučtí diváci si ale stále bez problémů mohou rezervovat lístky přes internet, telefonicky nebo přímo v pokladně kina Metropol," zve zájemce z Hané vedoucí kina Irena Chmelová. 

Leonardo da Vinci

"Průvodci přímého přenosu, uváděného v anglickém znění s českými titulky, budou mezinárodně uznávaný historik umění Tim Marlow a kulturní publicistka Mariella Frostrupová," upřesňuje za Aerofilms Radka Ondráčková.

Leonardo da Vinci se narodil v Toskánsku. Studoval ve Florencii, ale v letech 1482–3 se přestěhoval do Milána, kde ho jako dvorního sochaře zaměstnala rodina Sforzů. Právě z tohoto období čerpala londýnská výstava. Po krátké návštěvě Benátek se vrací do Florencie.

Během svého druhého milánského pobyty (1506 až 1513) dokončil londýnskou Madonu ve skalách. Poté se usadil v Římě. Roku 1517 se přestěhoval na pozvání francouzského krále do zámku du Cloux (dnes Clos Lucé) poblíž Ambroise ve Francii, kde zemřel roku 1519 a kde se nachází jeho hrobka.