Legendy fotbalu ovládly muzeum

Bicana, Pláničku, Masopusta a další legendy českého a československého fotbalu připomíná nová výstava v Národním muzeu. Milovníci fotbalu si opravdu přijdou na své. Letošní rok nebyl k uspořádání této akce vybrán náhodou.

"V roce 2004 se konalo nejen mistrovství Evropy, ale také uplynulo sedmdesát let od našeho prvního velkého mezinárodního úspěchu na mistrovství světa v Itálii," řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

V roce 1934 se českoslovenští fotbalisté stali vicemistry světa poté, co je na cestě za zlatem zastavili až domácí Italové ve finálovém zápase v Římě.

Tento velký úspěch československé reprezentace si návštěvníci muzea mohou připomenout v centrální části výstavy nazvané "Síň slávy". Památné římské finále tu kromě medailí připomíná i brankářský svetr Františka Pláničky či míč, s nímž se zápas hrál.

V tomto sále jsou však k vidění také další unikátní exponáty ze slavných období československého a českého fotbalu.

"Návštěvníci tu uvidí Zlatý míč Josefa Masopusta, bustu Pepiho Bicana či medaile z mistrovství světa v Chile a mistrovství Evropy v Jugoslávii," uvedl komisař výstavy Michal Stehlík.

V dalším ze sálů, který je architektonicky zpracován jako prvorepublikový dřevěný stadion, se návštěvníci seznámí s vývojem fotbalu ve dvacátém století.

"Fotbal jsme tu chtěli představit nejen jako sport, ale především jako společenský fenomén, jenž bývá často svázán i s politickými událostmi," popsal Stehlík.
Na včerejším slavnostním zahájení výstavy nechyběly ani velké osobnosti fotbalu, kromě Antonína Panenky přišli i Karol Dobiáš a Zdeněk Nehoda.

"Je tu skutečně mnoho zajímavých exponátů. Doufám, že sem bude chodit víc lidí než na české fotbalové stadiony," zažertoval včera v muzeu Panenka, který na výstavu zapůjčil několik dresů a cenných medailí ze svých sbírek.

"Osobně si však nejvíce cením malé kopie poháru mistrů Evropy. To je svým způsobem sběratelská rarita," dodal Panenka a vydal se k velkému plátnu, na kterém se právě promítal slavný penaltový rozstřel z Bělehradu.

Karol Dobiáš na vernisáži výstavy, která se zabývá historii československého a českého fotbalu. (1. listopadu 2004)

Vernisáž výstavy, která se zabývá historii československého a českého fotbalu. (1. listopadu 2004)

Antonín Panenka na vernisáži výstavy, která se zabývá historii československého a českého fotbalu. (1. listopadu 2004)

Karol Dobiáš a Antonín Panenka na vernisáži výstavy, která se zabývá historii československého a českého fotbalu. (1. listopadu 2004)

V sálech Národního muzea jsou k vidění unikátní exponáty ze slavných dob československého a českého fotbalu.


Témata: Antonín Panenka