Steve Martin prostě Peter Sellers nikdy nebude.

Steve Martin prostě Peter Sellers nikdy nebude. | foto: Falcon

Legendu inspektora Clouseau udržují filmaři umělou výživou

  • 6
Za Růžového pantera 2 sbírá Steve Martin nejhorší kritiky v kariéře; a právem. Ani první film, v němž slavný hrdina Petera Sellerse inspektor Jacques Clouseau dostal Martinovu tvář, to tak neschytal – mohl jen mile překvapit. Zato "dvojka“ značí výrazný propad.

Zápletku staví opět na zločinu století, z jehož vyšetřování dělá Clouseau sled skečů. Předtím coby dopravní policista stihne pěknou jízdu – lepší akční zábava už se nedostaví. Mezinárodní tým detektivů kopíruje mapu Evropské unie – kromě "žlutého bracha“ z Tokia, vzácného vtipu v přehlídce Clouseauovy politické nekorektnosti; jenže silná herecká sestava jen slouží Martinovi coby komparz. A Martin, ač vyzbrojen chaplinovským knírkem, na krále komiků opravdu nemá.

Foto z filmu Růžový panter 2Foto z filmu Růžový panter 2

Není to jen jeho vina, scénář mu nabízí staré šablony včetně reprízy jazykolamu s hamburgery. Pár vděčných situačních skečů se najde, počínaje žonglováním s vínem a konče něžnou hrou na papeže z vatikánského ochozu. Ale buď mají pointu předem jasnou, nebo žádnou.

Scenáristi se nevytáhli, ba ani slibné soužití s kolegou, kterého hraje Jean Reno, nevyužili. Krotká detektivka pro děti má patinu, tempo i humor 70. let a hlavně působí velmi levně, ba chudě. Předchozí díl se zdál alespoň navenek výbušnější a zdobnější, kdežto "dvojka“ připomíná českou televizní zábavu. Čiší z ní, že tvůrci udržují legendu při životě umělou výživou; milosrdnější by bylo odpojit ji konečně od přístrojů.

clouseau dozrál, konečně má přítelkyni

Steve Martin poskytl MF DNES rozhovor u příležitosti uvedení Růžového pantera 2 v Berlíně.