Laibach (koláž k projektu Umění fugy)

Laibach (koláž k projektu Umění fugy) | foto: Charm Music

Laibach přijedou ukázat, že Bach byl průkopníkem techna

  • 3
Kontroverzní slovinská kapela Laibach představí 22. února v pražském kostele sv. Šimona a Judy svůj unikátní multimediální koncertní projekt Kunst der Fuge (Umění fugy).

Svým typickým způsobem – za pomoci elektroniky, počítačů a velkoplošných projekcí - v tomto projektu Laibach zpracovali stejnojmenné dílo barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha.

"Jelikož jsou Bachovy fugy založeny z větší části na matematických algoritmech, rozhodli jsme se použít počítačový program jako základní nástroj. Výsledek ukázal, že Johann Sebastian Bach se svým dílem může být považován za průkopníka elektronické hudby či techna," uvádí kapela na svých webových stránkách.

Laibach: Kunst der Fuge (Vídeň 2008)

Bachovo Umění fugy je cyklus čtrnácti fug a čtyř kánonů, které skladatel napsal mezi lety 1723 a 1750, kdy žil a tvořil v Lipsku. Jde o jedno z jeho nejtajemnějších děl, které se stalo i díky nejasnému původnímu určení předmětem mnoha různých interpretací a dohadů.

Podle kapely Laibach skrývá Umění fugy velkou energii a inspiraci, což budou moci posoudit čeští diváci v unikátním prostředí barokního kostela. Většina hudebního materiálu tohoto projektu vznikla v roce 2006 a měla premiéru v témže roce na Bachfestivalu v Lipsku. V květnu 2008 pak vyšlo stejnojmenné album.

Kdo jsou Laibach

LaibachLaibach vznikli v roce 1980 ve slovinském hornickém městě Trbovlje. Jejich název je německým překladem jména města Ljubljana, kde členové žijí a tvoří. Kapela proslula svými multimediálními projekty, elektronickou, industriální hudbou, kontroverzními politickými tématy a názory či předělávkami známých hitů, jako například Jesus Christ Superstar, Life Is Life, The Final Countdown a mnoha dalších. Za dobu své existence vydala přes 20 alb, koncertovala s úspěchem po celém světě, složila hudbu k mnoha divadelním představením, účinkovala v řadě multimediálních projektů. V roce 1984 založili spolu s dalšími slovinskými umělci neformální hnutí NSK (Neue Slowenische Kunst), které působí v mnoha nejrůznějších progresivních kulturních oborech. Na začátku devadesátých let vytvořili virtuální stát NSK s vlastními pasy, velvyslanectvími či známkami. Někteří kritici skupině vyčítají právě svérázný druh nacionalismu a časté využívání kultovní symboliky připomínající nacistické Německo.

Vstupenky do kostela sv. Šimona a Judy, který se nachází na pražském Starém Městě v Dušní ulici, jsou k dostání v síti Ticketpro v cenách 890 Kč (sezení) a 770 Kč (stání). Pořadatelská agentura Charm Music upozorňuje, že kapacita koncertu je omezená.