Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lábus: S Marge si rozumím nejvíc

  14:03
Herce Jiřího Lábuse zná v Čechách snad každý, ať už z divadla, kina či televize. A neobjeví-li se on sám, mluví jeho hlasem alespoň postavičky z našich i zahraničních animovaných seriálů. Na jednu z nich, Marge z americké rodiny Simpsonových, zavzpomínal i v pátečním on-line rozhovoru: "S Marge už žiji přes deset let a začínám jí asi rozumět nejvíc." Odpovědi Jiřího Lábuse čtěte ZDE.

I ti nejobratnější vám v nestřežené chvíli dají najevo, že jsou "někdo". U Jiřího Lábuse se tato obyčejnost pojí i s jakousi neokázalou sebekritičností. Rozhovorům se vyhýbá a získat od něho i těch pár řádků pro tento seriál dalo práci. "Copak já jsem nějaká elita národa?" vzpíral se. "Já to neodmítám, ale na řadu mohu přijít až po významnějších hercích, než jsem já," a uvedl jich nejméně deset.

První vzor - Josef Somr
Lábusův tatínek byl architektem, dobře maloval a patrně po něm Jiří zdědil malířské vlohy, které se mu hodí, když občas pokouší výtvarnou múzu. Vliv na to, že se stal hercem, měla však spíše maminka, zdravotní sestra v Národním divadle.

Jako zaměstnankyně první scény dostávala volné vstupenky, a tak malý Jiří zhlédl snad všechny slavné inscenace Alfréda Radoka a Otomara Krejči. Dnes na ně vzpomíná s velkou nostalgií, ale jako čerstvého maturanta přijatého na DAMU ho lákala docela jiná divadelní poetika.

Když se poprvé vracel z představení Činoherního klubu, šel ulicí Ve Smečkách "s hlavou v oblacích" a říkal si: "Chtěl bych dělat něco podobného - divadlo na dotek, divadlo bez opony."

V Činoherním klubu, v Pinterových Narozeninách, uviděl svůj první veliký herecký vzor, tenkrát pětatřicetiletého Josefa Somra. Osmělil se, zaťukal na jeho divadelní šatnu a jménem středoškolského divadelního kroužku, v němž působil, pozval slavného herce k Lábusům domů na večeři.

To, že Josef Somr pozvání přijal a do noci si s mladými ochotníky povídal o divadle, přisuzuje Jiří Lábus jeho laskavé a vstřícné povaze. Ale možná citlivý profesionál rozpoznal v nesmělém mladíčkovi herecké nadání a rozhodl se posílit jeho volbu být hercem.

Láska na první pohled
Legendárním lupičem Mackie Messerem alias Macheathem z původní Gayovy Žebrácké opery ukončil Jiří Lábus studium DAMU v roce 1972. Byl to tehdy silný ročník, byla v něm například Marta Vančurová, Tomáš Töpfer nebo třeba Eva Trejtnarová (Hudečková).

A právě kvůli ní se na Žebráckou operu přijel podívat Jan Schmid, který hledal mladé posily pro svou, tehdy libereckou Ypsilonku. "Macheath byl obsazen jakýmsi nešikou s pozoruhodným talentem, který na první pohled upoutal, ale už během představení se tohle všechno ukázalo jako osobitost. Navíc obstojně zpíval... Herečku jsem nechal plavat a s Jirkou jsem se rychle domluvil," vzpomíná Jan Schmid v ypsilonském sborníku o pětadvacet let později.

Byla to oboustranná láska na první pohled. V Ypsilonce se Jiří Lábus rychle stal oporou souboru. Našel v ní umělecky a lidsky spřízněné duše, vyučil se tam umění improvizace, ale především tam nalezl otevřené, hravé prostředí odpovídající zvláštnímu vybavení jeho výjimečného talentu.

Schmid říká, že Lábus "je rodem excentrik a recesista". Dobře však ví, že za jeho nespoutanou komediálností se skrývá vypjatá citovost a fantazie bez hranic. Role, do nichž je Jiří Lábus v Ypsilonce obsazován, nejsou nikdy jen komické, pokaždé v nich najdeme kousek smutku, tragiky.

Takový byl Lábusův Macbeth, chladný technik moci, směšný a zároveň bezchybně fungující stroj na vraždy, který se na konci životní pouti složí a pláče nad zkázou, kterou způsobil.

Nebo zrůda Jakov z Tyňanovovy Voskové figury, která se po jevišti víc plazí, než chodí, a přitom si i ve své zrůdné podobě dokáže uchovat špetku lidskosti. Anebo plukovník Subotin z Ibrahimbekovy Oprátky, carský emigrant v Paříži, jemuž Lábus vtiskl elegantní lehkost aristokrata i trudnomyslnost ruské duše.

Lábusovu hereckému naturelu jsou však přece jen bližší postavy, ve kterých převažuje komika. Třeba bouřlivák Longen s anarchistickým nepokojem v srdci z haškovské perzifláže Jana Schmida Voni sou hodnej chlapec, dobromyslně zlý čert z Klímova a Dvořákova Matěje Poctivého, sousedka s velkými prsy ze Schwajdovy Svaté rodiny či excentrický milenec Antoine Bonneau z Vianovy Hlavy medúzy, za nějž Jiří Lábus obdržel Cenu Thálie za rok 1996.

Mužů i žen, jimž v Ypsilonce za jedenatřicet let propůjčil Jiří Lábus tělo a ducha, však bylo bezpočet - zatím naposledy ztvárnil poněkud natvrdlého prince v Rusalce nejen podle Antonína Dvořáka.

Český humor těchto let
Většina lidí zná Jiřího Lábuse z televize, kde nedávno zazářil v roli bizarního starého mládence a doktora z groteskní komedie Černá slečna slečna Černá režiséra Petra Nikolaeva. A ještě dnes na něho děti občas zakřičí: Rumburaku, v upomínce na Macourkův a Vorlíčkův televizní seriál Arabela.

Jeho jméno je spjato i se zábavným pořadem Možná přijde i kouzelník, v němž v letech 1981-1990 s Oldřichem Kaiserem bavili diváky svým smyslem pro vzájemnou hru, recesi a mystifikaci.

Schopnost hrát si uplatňuje dvojice Lábus - Kaiser i v rozhlase. Od roku 1991 týden co týden improvizují příběhy rodiny Tlučhořových, jejíž poněkud přízemní členové humorně komentují současnost. Skoro se nechce věřit, že tento nekonečný seriál (dosud 600 dílů) vzniká bez přípravy přímo při natáčení.

Jednou jsem byl při tom, když Miloš Forman říkal, že považuje Tlučhořovy za nejoriginálnější výraz českého humoru těchto let a při žádné návštěvě Prahy si neopomene odvézt nové nahrávky tlučhořovské série domů.

Početné, a pokud jde o kvalitu rozporné, jsou Lábusovy filmové role. Na kontě má 57 filmů a jen některé z nich přesáhly i díky jeho smutno-směšným postavám běžný standard. Platí to třeba o Michálkově Americe, v níž ztvárnil groteskně tajemného strýčka hlavního hrdiny Karla Rossmanna a získal za něj v roce 1994 Českého lva.

Pozoruhodné jsou i jeho postavy v dalších Michálkových filmech: kolaborující farář v Zapomenutém světle a nesmlouvavý realitní agent v Babím létu, v němž sehrál rovnocenný duel s velmistrem jímavě lidské komiky Vlastimilem Brodským. Menší, ale výraznou figurku bratra Aničky Šímové vytvořil ve Hře o jablko režisérky Věry Chytilové, zřejmě jediném filmu z počátku normalizace, který dodnes stojí za to vidět.

Volno za milion
Jiří Lábus je starý mládenec a po smrti rodičů žije sám. Když jsem se ho už před léty ptal, jestli přece jenom neuvažuje o změně stavu, odpověděl: "Někdy si říkám, že by bylo načase zakotvit. Ale když potom kolem sebe vidím různé nepěkné manželské osudy, rodinné sváry a vyčítání, je po předsevzetí. Taky si nejsem jist, jestli bych po tak dlouhé době naprosto samostatného života dokázal s někým společně existovat."

A tak je skutečným Jiřího domovem jeho mateřská scéna - Ypsilonka. V ypsilonském zákulisí je hybatelem veselé nálady a humoru, vděčným organizátorem večírků a veselic, strůjcem nejrůznějších recesí a občas i "zpovědníkem", k němuž si ostatní chodí pro dobré slovo.

V roce 1995, na konci sezony, přišel do Ypsilonky jistý americký filmový režisér. Viděl Jiřího Lábuse ve filmu Amerika a nabídl mu velkou roli v mezinárodní filmové koprodukci, která se bude natáčet v létě. Honorář - jeden milion korun. Jenže Lábus hrál po celý rok skoro denně, cítil se unavený, těšil se na léto na chalupě, a tak odpověděl: "No." A ten Američan dlouho nemohl pochopit, že se někdo tak snadno vzdá takové hromady peněz. Řekněte, kdo z nás by tohle dnes udělal?

JIŘÍ LÁBUS

Odkud jsem
Narodil jsem se 26. ledna 1950 v Praze, v porodnici v Londýnské ulici. Matka byla určitě při tom. Co dělal otec v té chvíli, se mi nikdy nepodařilo zjistit.

Čím vším jsem byl
Žákem základní školy, žákem hry na housle, jehož učitelka zešílela, studentem gymnázia, studentem DAMU, kde mě dva roky učil Rudolf Hrušínský, než ho vyhodili (ne kvůli mně, byla to "zásluha" normalizace), hercem Studia Ypsilon, příležitostným hercem v jiných divadlech (Osip v Platonovovi v Divadle pod Palmovkou, Jepichodov ve Višňovém sadu v Národním divadle, Edgar v Play Strindberg v Divadle Ungelt, aktér několika programů v pražské Viole, právě se hraje třetí podle Carvera), spoluautorem knížky Psáno v kóji a kamarádem Oldřicha Kaisera, jímž jsem dodnes.

Co se mi v životě asi nejvíc povedlo
Že dělám to, co jsem od sedmi let dělat chtěl. (Už tenkrát jsem si doma hrál na rozhlas a do hrnečku jako do mikrofonu jsem vyprávěl naivní příběhy.)

Můj nejbližší velký úkol
Mít sílu na věci, které mě čekají. Na ty malé i na ty velké.

Herec Jiří Lábus.

Herec Jiří Lábus během on-line rozhovoru v hotelu Thermal v Karlových Varech.

Herec Jiří Lábus během on-line rozhovoru v hotelu Thermal v Karlových Varech.

Herec Jiří Lábus během on-line rozhovoru v hotelu Thermal v Karlových Varech.

Herec Jiří Lábus během on-line rozhovoru v hotelu Thermal v Karlových Varech.

Jiří Lábus s Martinem Dejdarem

Jiří Lábus a Oldřich Kaiser při slavnostním večeru pro Václava Havla v Národním divadle. (30. ledna 2003)

Autoři:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

Byli jsme parta naprostých žabařů, říkají hvězdy Červeného trpaslíka

20. dubna 2024

Premium Hosty letošního ročníku svátku komiksů, sci-fi, fantasy a vůbec popkultury Comic-Con byli i britští...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...