Bob Dylan při vystoupení na festivalu v Newportu v roce 1965

Bob Dylan při vystoupení na festivalu v Newportu v roce 1965 | foto: Recordmecca

Kytaru, s níž Dylana v roce 1965 vypískali, prodali za milion dolarů

  • 0
Elektrická kytara Fender Stratocaster, na kterou Bob Dylan hrál při slavném vystoupení na festivalu v Newportu v roce 1965, byla v pátek v New Yorku prodána v dražbě za 965 tisíc dolarů, tedy asi 19,4 milionu korun. Podle aukční síně Christie´s jde o nejvyšší cenu zaplacenou v dražbě za kytaru.

Dylan, už jako známý písničkář s akustickou kytarou a harmonikou, na folkovém festivalu v Newportu v červenci 1965 poprvé vystoupil s rockovou kapelou a sám hrál na zmíněného stratocastera.

Přechod k rockovému zvuku tehdy popudil řadu jeho skalních fanoušků, kteří ho považovali za zrádce a z publika se během písní, které dnes patří mezi největší Dylanovy hity, jako je Like A Rolling Stone nebo Maggie's Farm, ozýval pískot. Přesto, či právě proto, šlo o jednu z nejvýznamnějších událostí historie populární hudby, o oficiální přerod Dylana-folkaře v rockera a ukázání směru řadě jeho následovníků.

Kytara "Blackie" Erika Claptona, která byla v roce 2004 vydražena za 959 tisíc dolarů

Kytara vyrobená v roce 1964 měla před aukcí odhadní cenu 300 až 500 tisíc dolarů. Dosavadní dražební rekord držel rovněž Fender, který patřil Eriku Claptonovi a který v roce 2004 Christie´s prodali za 959 tisíc dolarů. Jednalo se o Claptonovu slavnou "Blackie", černého stratocastera, který byl pro Claptona v 70. a 80. letech typický. Výtěžek z aukce tehdy šel na podporu kytaristou založené kliniky pro odvykání drogové závislosti, nazvané Crossroads.

Takzvaná "Tsunami Guitar", kytara, podepsaná rockovými hvězdami, která podpořila oběti asijské tsunami 2,7 miliony dolarů.

A která kytara je vůbec nejdražší v historii? Opět typ Fender Stratocaster, tentokrát v bílé barvě, který byl v roce 2005 podepsán řadou slavných rockových hvězd. Byli to Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Tony Iommi, Jimmy Page, Mark Knopfler, Ray Davies, Liam Gallagher, Ronnie Wood, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townshend, Angus & Malcolm Youngovi, Paul McCartney, Sting, Ritchie Blackmore, členové kapely Def Leppard a iniciátor celé akce Bryan Adams. Účel byl opět charitativní: výtěžek celých 2,7 milionů dolarů šel na pomoc obětím tsunami ve východní Asii.

Historie Dylanovy kytary

Dylan v roce 1965 kytaru spolu s dalšími věcmi nechal na palubě letadla, které pronajal jeho manažer a se kterým létal s kapelou na koncerty. Pilot Victor Quinto se prý snažil s Dylanem spojit a věci mu vrátit, ale nikdo ze zpěvákových asistentů se mu neozval. Snažila se o to po jeho smrti i jeho dcera Dawn Petersonová, rovněž prý bez úspěchu.

Nakonec kytaru vzala loni do pořadu televize PBS History Detectives, ve kterém se potvrdila autenticita nástroje i Dylanova rukopisu na listech s texty písniček, které byly v kytarovém pouzdře. Podle amerických médií Dylanovi právní zástupci aukci nekomentovali, ale nedávno prý vyřešili spor s Petersonovou o nalezené věci.

Z televizního pořadu history Detectives, kde odborníci potvrdili autenticitu Dylanovy kytary

Dylanovy texty z obalu "newportské" kytary, jež byly součástí aukce

Pět nalezených Dylanových rukopisů s texty písniček se v pátek také dražilo. Prodal se jeden – za 20 tisíc dolarů si našel nového majitele rukopis písničky I Wanna Be Your Lover. Totožnost kupce kytary i rukopisu nebyla zveřejněna.

,