Kutil Tim čili Pánská jízda

Jedinou premiérou týdne je česká komedie Pánská jízda. Což by mohlo značit, že jarní sérii slabších domácích novinek konečně prolomí Událost. Ale je to klam. Slogan filmu shrnující vlastně celý děj praví, že "Správný chlapi si poraděj sami".

Divák tedy očekává zábavnou podívanou v duchu vděčné trvalky S tebou mě baví svět.

Výchozí situace je podobná, zdrojem smíchu je opět souboj pánů tvorstva s domácností, i na péči o děti nakonec dojde. Jenže neujasněný typ humoru činí z téže látky spíš Bakaláře.

Potíž je v tom, že si režisér a spoluautor scénáře Martin Kotík zvolil žánr situační komedie, ale přitom jej drží při zemi i při zdi. Zábava založená na gagu volí právě po vzoru bakalářských historek jen okamžiky "jako ze života", aniž je dovádí ke skutečně ztřeštěné, absurdní a hlavně originální nadsázce.

V podstatě jde o řetěz mechanických variací na dané téma, jež by uživily slušný televizní sitkom typu Kutil Tim. Jako kdyby si autoři povídali, co se tak komu kdy přihodilo s pračkou nebo s mikrovlnnou troubou, ale už si netroufli popustit uzdu fantazii a přebít stokrát zažité trable opravdu jedinečnými nesmysly.

Divák tak vlastně předem ví, čemu se bude smát. Prádlo se obarví jak jinak než narůžovo - kdežto třeba v Deníku Bridget Jonesové zmodrá polévka! Mladík jde do školy v bačkorách - ve filmu S tebou mě baví svět se děti v bačkorkách koupaly.

Trouba vybuchne - jak fádní, pan Bean v ní sušil spodky. A takových příkladů, kdy Pánská jízda jen opakuje základní katastrofy od vody přes kácení nábytku po oheň, místo aby jim dala nové vyústění, jsou desítky. Legrace bez přesné míry a jasného stylu skomírá.

Kutilové Timové čili Martin Dejdar coby otec a Vladimír Škultéty v roli syna se snaží až nadlidsky, aby diváka neuspala první část příběhu založená na mužské neschopnosti otevřít konzervu. Seč může, jim pomáhá Josef Abrhám jako soused, jenž vychovává čtyři vnuky milým "bodovacím" systémem úkolů, nástupů a pochval.

Když na scénu vtrhne strýc, jenž v podání Ondřeje Vetchého připomene bezelstnou živelnost hrabalovského Pepina, zablýskne se na lepší časy - se smutečním věncem, který se "může hodit", s ukradenými svačinami a s výkřiky "Zradils mě, byte!" začne humor příjemně černat.

Jenže brzy se vrátí na půdu zkázy. Druhá půle patří shánění ženské ruky - a zase vede prošlapanou cestou nejmenšího odporu včetně trapasů kolem seznámení na inzerát. Rovněž spásná role, již sehrají děti, se jasně rýsuje, překvapí jen spiklenecky "chlapácká" pointa.

Na pokračování v epizodkách Chladnička, Vysavač, Vaření, Malování by Pánská jízda uživila televizi, v kině však působí chudě a cize. Nejhezčí vtip ukrývá bezděčně až v závěrečných titulcích: seznam dodavatelských firem totiž v kostce zopakuje, co všecko hrdinové rozmlátili.

,