Pavel Zedníček a Aleš Ulm v pořadu Kufr

Pavel Zedníček a Aleš Ulm v pořadu Kufr | foto: © Česká televize

Kurňa, co to je? Oprášený Kufr stvořili už před dvaceti lety jiní autoři

  • 12
První díl premiérového pořadu s Pavlem Zedníčkem Kurňa, co to je? vidělo před týdnem na TV Barrandov 163 tisíc diváků. Mnozí z nich v "novince" objevili prvky pamětnického Kufru. Ale historie jde ještě dál.

Posílejte tajemné předměty, které odhalíme s Pavlem Zedníčkem v novém zábavném pořadu s názvem Kurňa, co to je? Tak lákala TV Barrandov na premiéru, v níž soutěžící z řad celebrit prošli podobnými disciplínami i tipováním vítězné částky jako kdysi v Kufru z dílny Kavčích hor, kterým provázel rovněž Zedníček, tehdy za asistence Aleše Ulma.

Že by v rámci "povoleného pychu" opsal Barrandov legendu ČT? Skutečnost je však ještě barvitější a historie pořadu delší. "V roce 1989 jsme napsali soutěž Co je to?, kterou režíroval Josef Vondráček a uváděl Jan Vala," stvrzují původní autoři Oldřiška Podhorcová a Vladimír Bezděk.

Pořad se vysílal půldruhého roku, do jara 1991, a jeho dramaturgem byl Aleš Ulm. "Asi půl roku po zastavení soutěže se Ulm k pořadu vrátil, nazval ho Co je to - kdo je to, pak změnil název na Kufr, čímž byl jeho přínos k dílu vyčerpán," tvrdí autoři, že Ulm se na inovované verzi z 19. listopadu 1991 jen "připodepsal" jako spoluautor.

Co si vybaví Ulm

Ulm si to pamatuje lehce jinak. "Paní Podhorcová tam tehdy už nebyla, ten mezistupeň si nevybavím  a vymyslel jsem toho víc než název, třeba soutěžní obor pantomimu," líčí Ulm. Kufr se úspěšně vysílal do roku 2004 a poté vzniklo několik speciálů, jež psal Ulm. Naposled letos k 60. výročí televize, kdy se zvažovalo, že by se Kufr vrátil do ČT jako sobotní "občasník".

Jenže to už začínala barrandovská verze. "Od srpna jsme připravovali na Barrandově novou podobu našeho autorského pořadu Co je to? Obtížná jednání jsme měsíc před natáčením ukončili odchodem: bez honoráře, protože na vystavení autorských smluv se opakovaně zapomínalo. V prvním dílu Kurňa, co je to? byl přitom z velké části použit náš bodový scénář, přepsaný ledabyle a bez nastavení pravidel, jaká musí mít každá soutěž a ta, ve které se hraje o peníze, tím spíše," líčí Podhorcová a Bezděk. "Upřímně: můžeme být rádi, že pod tím nejsme podepsaní," dodávají.

Mluvčí TV Barrandov Petra Hrušová však uvádí, že o přípravě pořadu Kurňa, co to je? stanice s Podhorcovou ani s Bezděkem nejednala. "Jednali jen o případné spolupráci na pořadu, k němuž předložili verzi bodového scénáře. Šlo však o materiál vytvořený ještě v době, kdy paní Podhorcová pracovala pro bývalé vedení stanice na základě smlouvy zaručující televizi práva k autorským dílům, která by paní Podhorcová v té době vytvořila. Onen bodový scénář však nenaplnil ani znaky autorského díla, ani nároky nového vedení TV Barrandov," vysvětluje  Hrušová, proč s autory nakonec nepracovali.

K soudu? Těžko

TV Barrandov na poslední chvíli oslovila i Ulma, který však musel odmítnout, protože chystá velký projekt pro ČT. "Takže jsem předem věděl, že něco podobného chystají, ale když jsem viděl výsledek, lehce ve mně zatrnulo. Co si budeme povídat, duch Kufru tam zcela jasně je," uznává Ulm.

Zároveň však z evropské praxe dobře ví, že "opisování" se v televizní branži ztěžka postihuje. "Na evropské konferenci nám vyprávěli, že soud vyhráli jen jednou jedinkrát Francouzi, kterým ukradli pořad nejen včetně moderátora, ale dokonce i scény do nejmenších detailů," vzpomíná Ulm.