Norton Ablab

Norton Ablab | foto: Galerie hlavního města Prahy

Kupte si Antikrista. Nebo vybuchne supernova

V Praze vybuchne supernova, což nerozhodí Františka Kowolowského, Petra Lysáčka a Jiřího Surůvku s jejich úvodem do lidové kultury v praxi.

TIP TÝDNE
Norton AblabGeometrická abstrakce, vrchol modernistické teorie na počátku 20. století, nikdy nepřestala fascinovat svou intelektuální přísností a formální čistotou. Výstava Supernova, kterou Galerie hlavního města Prahy připravila ve spolupráci s Britskou radou, představuje skupinu současných britských umělců, jejichž díla animují různé formy geometrické abstrakce.

Vedle umělců nejmladší generace Tobyho Zeiglera a Dana Nortona, používajících ve větší či menší míře digitálních technologií jako nového prostředku zkoumání formálních prostorových a architektonických vztahů, jsou na výstavě zastoupeni umělci z předchozí generace Gary Hume a Keith Coventry, pojímající abstrakci počátku 20. století s ironií.

V expozici je promítána také známá projekce významných protagonistek současné britské scény Jane a Louisy Wisonových Apolo, která odkazuje k neúspěchu utopistických teorií, a spolu s pracemi dalšího vystavujícího, Liama Gillicka, vyjadřujícími přetrvávající optimismus a důvěru v pozitivní společenský vliv okolního prostředí, vytváří zajímavý kontrapunkt.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
V pražském Českém muzeu výtvarných umění se do 26. března konají dvě výstavy klasiků rakouského moderního výtvarného umění.

Uta PeyerUta Peyer. Malířské dílo rakouské malířky Uty Peyrer je představováno v České republice poprvé. Muzeum seznamuje veřejnost s výběrem děl od 60. let minulého století až do současnosti. Autorka nabízí několik sérií, inspirovaných vztahy individua a kosmu.

Karl PrantlKarl Prantl. Série bílých kamenů, které autor zvolil pro prezentaci v románském sklepení v souvislosti s výstavou jeho životní družky Uty Peyrer, může být chápána jako důkaz o stálé platnosti naléhavosti díla tvůrce, který v nové produkci pokračuje a nabízí v prostoru a čase možnosti k meditaci.

CO SE DĚJE
Peníze, koruna - ilustrační fotoRekordní tržby.
Skoro 22 milionů korun vynesla dražba aukční síně Dorotheum, která se konala 4. března v pražském hotelu Renaissance. Z 570 uměleckých předmětů a starožitností se podařilo vydražit zhruba sedmdesát procent. Nejlépe prodanou položkou byl odlitek studie Bourdellovy plastiky Hérakles napínající luk s vyvolávací cenou 600 tisíc korun. Podařilo se jej prodat za téměř 4 milionu korun.

Japonci zase vedou. Loňský žebříček návštěvnosti světových muzeí a galerií vede opět tokijské Národní muzeum. Druhý rok po sobě předčilo slavná americká i britská muzea, když jím uspořádaná výstava japonského malíře Kacušiky Hokusaie měla denní návštěvnost 9436 lidí. Národní muzeum v Tokiu obsadilo v celosvětové konkurenci i druhou příčku.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
František Kowolowski, Petr Lysáček, Jiří SurůvkaArt & Antikrist.
Projekt skupiny František Lozinski, o.p.s., která vystavuje ve složení František Kowolowski, Petr Lysáček a Jiří Surůvka, je praktickým exkurzem autorů do prostředí lidové kultury v praxi. Jmenovaní umělci prodávají vlastnoručně vyrobené ozdobné předměty na poutích, procesích a jiných nábožensky orientovaných aktivitách. Do 30. března máte šanci v pražské VŠUP.

Výstava v Galerii HavelkaMartin Čada, Tomáš Pilař, Jan Vojtíšek. V pražské Galerii Havelka vystavují do 31. března tři mladí výtvarníci z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Erbovní technikou Martina Čady je olejomalba, Tomáš Pilař využívá techniku ve vazbě k tématu a Jan Vojtíšek preferuje kresbu, sklo a design.