Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kupka, Filla... České obrazy trhají rekordy

  1:00
Filla, Zrzavý, Procházka, Štyrský, Čapek a v čele Kupka. To jsou ti, kteří v posledním roce zvedli český trh s uměním do mnohamilionových výšin.

František Kupka - Abstraktní kompozice (1925–1930) | foto: 1. Art Consulting Brno-Praha

Prosíme fotografy, aby zachovali soukromí našich klientů. Doma manželkám třeba řekli, že jdou na ryby, a teď tu místo toho budou utrácet miliony, nabádá dražitel před zahájením aukce.

Je pravda, že na lov umění se v poslední době vypravuje stále více "rybářů". Už od loňska se hovoří o neobyčejném boomu na trhu s uměním - světovém i tuzemském. A i když v zahraničí padají za umělecké skvosty částky několikanásobně vyšší, český trh zažívá na své poměry úctyhodnou vlnu rekordů.

SEZNAMTE SE
Deset nejdražších obrazů českých aukcí

V Česku se daří ekonomice, lidé bohatnou, objevuje se mezi nimi řada nových zájemců o umění nebo alespoň o zajímavé uložení finančních prostředků a formuje se tak nová generace kupců. Na zvýšenou poptávku úměrně reaguje i nabídka. Na trh se dostávají i díla významných autorů, s jejichž prodejem majitelé čekali na správnou příležitost. A za kvalitu se pak platí.

"Kupující mají obdobně jako v ostatních vyspělých zemích zájem především o avantgardní a zlomové projekty první a potom druhé poloviny dvacátého století. Ty, které přinesly nové podněty do výtvarného umění," říká Jiří Rybář, jednatel aukční společnosti 1. Art Consulting Brno-Praha.

"Lákají i mistři druhé poloviny devatenáctého století a další solitéři starého umění, jejichž cenové nárůsty nejsou sice tak markantní, ale může přijít jiná nálada ve společnosti a budeme koukat," podotýká.

První. Ale na jak dlouho?
Dlouhou dobu ovládal žebříček nejdražších uměleckých děl v Česku obraz Emila Filly Zlaté rybičky u okna. V roce 2000 se jeho cena vyhoupla na tehdy neuvěřitelných 7,3 milionu korun. Za poslední rok jej však překonala čtyři díla.

Začátkem loňského dubna se na vrcholu tržní hitparády ocitl obraz ruského klasika Ivana Šiškina Před zrcadlem. Jen o jedenadvacet dní později ho přeskočil Cirkus Simonette Jindřicha Štyrského. Uběhlo pět měsíců a přibyl další rekord - Koupel nohou Josefa Čapka byla vydražena za 9,3 milionu.

Tato cena, stejně jako ostatní běžně uváděné v médiích, byla však pouze příklepová, takzvaná "hammer prize". K ní se přičítá aukční přirážka, pohybující se podle jednotlivých aukčních domů zhruba mezi 15-20 procenty včetně DPH. V případě Čapka sběratel zaplatil "buyer’s prize" 10,8 milionu a obraz tím pokořil magickou desetimilionovou hranici. Ale opět ne na dlouho.

Před dvěma týdny padl nový rekord, když Kupkova Abstraktní kompozice dosáhla na aukci sumy 13,4 milionu korun, respektive 15,8 milionu korun. Podle Jiřího Rybáře, jednatele aukční síně, která obraz vydražila, vydrží v čele tak dlouho, dokud se nezjeví mimořádný obraz od stejně nebo více význačného, mezinárodně ceněného autora. K tomuto názoru se přiklání i majitel aukční síně Galerie Art Praha Vladimír Neubert, podle kterého hezkých pár let Kupku z výsluní nikdo nestrhne.

"Ta rekordní cena je tak vysoko, že by muselo jít snad jen o vrcholné dílo Kubišty nebo zásadní dílo jiného velikána - vrcholného Šímu, vrcholného Štyrského - a dále mimořádnou shodu okolností, alespoň dva mimořádně disponované stomilionové milionáře, kteří chtějí za každou cenu obraz získat a jde jim i o prestiž, veliké štěstí, a bůhví co ještě namíchá náhoda," vypočítává Neubert.

To však neznamená, že by teď měly trhu s uměním nastat špatné časy. Naopak. "Češi prokazatelně zbohatli, zámožná vrstva je proti devadesátým létům nesrovnatelně širší, myslím, že jsme na trvalém vzestupu. Asběratelé se kultivují. Nenastane-li nějaká extrémní situace, jako je třeba válka, tenhle vzestup potrvá," dodává Neubert.

Co by však mohlo českému trhu s uměním ještě prospět? "Určitě by se měl otevřít světovému trhu, což souvisí se změnou současných striktních předpisů. Zatím je pro zahraniční investory velmi těžké tady nakupovat," říká Martin Böhm, spolumajitel prestižní rakouské aukční společnosti Dorotheum.

"Jiné země jsou v tomto ohledu mnohem otevřenější - a přitom Česko je na to ekonomicky připravené," podotýká. Postupně k milionům Ač se u nás dá mluvit o tradici sběratelství umění - především v období mezi světovými válkami - historie novodobého obchodu začala až v roce 1990, kdy byly pořádány první profesionální aukce.

I když v některých případech se dalo o profesionalitě mluvit jen v uvozovkách: žádné regule (dnes například pravost děl ověřuje v seriózních aukčních domech řada expertů), převaha nabídky (i kvalitní díla z restitucí) nad poptávkou (chybějí sběratelé, umění nakupují spíše spekulanti).

"Ceny zboží byly tehdy extrémně nízké - nízká byla samozřejmě i kupní síla obyvatelstva. Nabídka výrazně převyšovala poptávku, proto se zboží převážně vyváželo, legálně i nelegálně, nebo starožitnosti nakupovali hlavně cizinci za ceny pro ně velmi výhodné," popisuje ředitelka pražského Dorothea Mária Gálová.

"Trh s uměním překonával všechny dětské nemoci - maření dražeb, zkreslování výsledků a jejich totální netransparentnost, naprostou absenci informací a statistik. Postupně se začala diferencovat klientela co do zájmu a hlavně začalo přibývat českých zákazníků a ubývat zahraničních," dodává.

Mezi těmi českými byl i bývalý generální ředitel Novy Vladimír Železný, který tehdy pořídil svou věhlasnou sbírku z dnešního pohledu doslova za babku. Právě on však sběratelství "zpopularizoval" a brzy se o ně začali zajímat i další lidé při penězích. Druhá polovina devadesátých let už se nesla ve znamení stabilizace, oživení a rozvoje trhu. A koncem tisíciletí se poprvé na aukci prolomila milionová hranice.

Dnes možná některým sběratelům volné miliony nechybějí, ale na "svůj" obraz si musí počkat a pak se o něj poprat. Opravdu kvalitních a vzácných děl na prodej je poskrovnu. A dobrá zpráva pro všechny movité i nemovité? Tvorba čtyř autorů první desítky žebříčku našich "nej" je právě k vidění na pražských výstavách. František Kupka se představuje v Muzeu Kampa. Pražský Dům U kamenného zvonu až do podzimu ovládne Jindřich Štyrský, Jízdárnu Pražského hradu Emil Filla a Valdštejnskou jízdárnu Jan Zrzavý.

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Letní slavnosti staré hudby budou snít. Uvedou i portugalské fado

24. dubna 2024  17:10

Festival Letní slavnosti staré hudby, jenž tradičně obohacuje nabídku klasické hudby v prázdninové...

Kapela je fajn, ale teď mi vyhovuje jít s vlastní kůží na trh, říká Petr Kolář

24. dubna 2024

Premium Na základě posluchačského zájmu o sérii koncertů Tajný místa vydal zpěvák Petr Kolář stejnojmenné...

Kdo je Český hrdina? Důchodce, co kácí stromy na trať? ptá se Dočolomanský

24. dubna 2024  11:23

Příběh důchodce Jaromíra Baldy, který před sedmi lety způsobil dvě železniční havárie, aby ve...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...