Milan Kundera

Milan Kundera | foto: archiv

Kunderova lehkost bytí se bleskově vyprodala

  • 5
Jedenadvacet let po prvním, exilovém vydání v češtině proniká konečně Kunderův nejslavnější román Nesnesitelná lehkost bytí k tuzemským čtenářům – a až příliš rychle.

Na pultech knihkupectví až na výjimky kniha nevydržela ani čtrnáct dnů, a to navzdory nijak nízké ceně tři sta padesáti sedmi korun.

Kunderovo „vyprávění o lásce“ poprvé vyšlo roku 1984 ve francouzském překladu, o rok později ho přineslo česky exilové nakladatelství manželů Škvoreckých Sixty Eight Publishers v Torontu.

Současné vydání nakladatelství Atlantis se tedy pyšní přídomkem první česká oficiální verze, ale také – slovy Milana Kundery –  definitivní. Velký zájem však českého nakladatele zjevně zaskočil, neodhadl výši prvního nákladu a v knihkupectvích se rozčilují nespokojení zákazníci netrpělivě čekající na dotisk.

Podceněný zájem
Ve velkých prodejnách velkých měst výtisky chybějí už několik dní. A to i v Brně, kde sídlí Atlantis. „Dneska jsme doprodali poslední výtisk, jinak by to bylo už dříve – tenhle byl zamluvený a zájemce si ho nevyzvedl. Lidé se stále ptají,“ říká prodavačka Alena Bláhová z brněnského knihkupectví Jiří Šedivý.

Tituly nemá ani brněnský obchod Barvič a Novotný či osmatřicet prodejen knihkupectví Kanzelsberger v Česku. Přesto nelze vyloučit, že se v některých menších místech ještě dá Nesnesitelná lehkost bytí při důkladném pátrání sehnat: včera třeba mělo ještě sto třicet výtisků knihkupectví Fišer v pražské Kaprově ulici, ačkoli megastory na Václavském náměstí či Andělu dávno hlásí: není na skladě.

Nakladatelství Atlantis vsadilo v Kunderově případě na opatrný, dle odhadů odborníků desetitisícový náklad. Vycházelo zřejmě ze svých zkušeností s jinými náročnými tituly, které se zdaleka neprodávají ve velkém: zmiňme kupříkladu spisy Güntera Grasse, Zdeňka Rotrekla, Jana Trefulky, čtyřdílnou retrospektivu díla básníka Petra Kabeše.

Na vině nepružnost?
První výtisky Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí se začaly prodávat ve středu 25. října, okamžitě však bylo jasné, že původní várka nebude stačit. Síť prodejen Neoluxor například žádala pět tisíc výtisků, dostala jen devatenáct set. Podobně jako distributor, Knižní velkoobchod PEMIC, který má další objednávky na bezmála čtyři tisíce knih a neví, zda a kdy je bude moci uspokojit.

V síti Kanzelsberger se s knihou od počátku rozhodli šetřit, až se mimoděk vybaví podpultová taktika za socialismu: „Věděli jsme, že poptávka převyšuje nabídku, a proto jsme na titul nijak dále nechtěli upozorňovat, vystavovat ho vpředu či vyvěšovat plakáty,“ říká majitel knihkupectví Jan Kanzelsberger.

Jednatele Paláce knih Luxor na Václavském náměstí Jiřího Jiráska rozčilila nepružnost Atlantisu natolik, že mu včera adresoval dopis.

„V současnosti je kniha vyprodána a čelíme stálému hněvu zákazníků stran údajné naší neschopnosti objednat ji v dostatečném počtu. Nechápu, že si Vaše nakladatelství nezjistilo u největších prodejců poptávku. Doufám, že tato situace bude brzy napravena, protože poškozuje jméno našich knihkupectví i Vašeho nakladatelství,“ píše Jirásek.

Míní, že mnoho čtenářů na knihu nebude čekat a koupi si mezitím rozmyslí. Jan Kanzelsberger je naproti tomu názoru, že tím nakladatel může i záměrně zvyšovat napětí, vyvolávat diskusi o knize. „Dotisk načasovaný v rozumnou dobu neuškodí,“ podotýká.

Čekání na dotisk
Podrobné vyjádření Atlantisu se MF DNES i přes dvoudenní úsilí nepodařilo sehnat. Sekretářka Hana Klímová si sice vyžádala otázky e-mailem (telefon v redakci nakladatelství po oba dny nikdo nezvedal), nakonec přišla na čtyři otázky (včetně toho, zda Milan Kundera nějak zasahuje do vydavatelských záležitostí a zda chystají nějaký jiný Kunderův román) dvouvětá odpověď zástupkyně nakladatelství Jany Uhdeové, že údaje o nákladu knih a prodeji nesdělují a že dotisky mají být v polovině listopadu a v prosinci.

„Hrubě nespokojeni jsou asi všichni, ale bojí se, že by další exempláře nemuseli dostat. Dost dobře nechápu tuhle partyzánštinu, když Atlantis má konečně knihu, na které může vydělat,“ podotýká zdroj z knižního trhu, který si nepřál být jmenován. Za zpoždění dotisku prý mohou potíže s tiskárnou.