Kryštof Michal: Srovnávání se radši vyhýbám

Kryštof Michal, zpěvák skupiny Support Lesbiens odpovídal dopoledne více než hodinu na dotazy čtenářů. "Nepřijde mi, že bychom vyměkli, naše nejnovější písničky jsou ty nejtvrdší na albu, což taky asi napoví další směr. A především živé provedení zůstává zvukově v rovině původních SL. Takže nářez," rozehnal pochyby o změně stylu. "Doufám, že ty koncerty splní očekávání," dodal Michal.

Rocková skupina Support Lesbiens, která začátkem devadesátých let razila crossover, tedy hudbu v průsečíku tvrdých žánrů, vydala nové album Regeneration? To však někdejší velenaději domácí scény představilo v jemnější, možná i jazzovější poloze. "Přitvrzování nebo zjemňování hudby je přirozený proces, kterým asi projde každá kapela. Stárneme. Táta mi vždycky říkal: Muzika je o písních. Když složíš dvě legendární melodie, tak vlastně nikdy nezemřeš. Hned na začátku nahrávání jsme si řekli, že natočíme písničkovou desku. To jsme nikdy předtím neudělali," říká zpěvák Kryštof Michal.

V popu Michal prý respektuje jedině Madonnu a Prince, synonymem nejkvalitnější muziky je pro Support Lesbiens hlavně jazz. Tomu se věnuje kytarista Jaromír Helešic junior, který se stal producentem alba a jenž zvuk skupiny provzdušnil. "Zůstali jsme stejnou crossoverovou kapelou, v principu jsme se nezměnili. Naše muzika je pořád postavena na potkávání stylů. Jenom už jich nevkládáme do jedné skladby tolik jako dřív," vysvětluje Michal.

Když se Support Lesbiens v roce 1992 objevili, byli dravou štikou. Měli agilního manažera, který je obsadil například na mezinárodní pražský festival Cross Town Traffic a zajistil koncerty v zahraničí. Kapela se dostala do vysílání hudební televize MTV a to jí pomohlo k získání nahrávací smlouvy. První, syrové album So, What? vyšlo v roce 1993 a navázala na ně deska Medicine Man. Nahrávky připravil producent Kenny Jones, spolupracovník kapel Pere Ubu či Fine Young Canibals.

Odpovědi
Kryštofa Michala
naleznete ZDE


Skupina měla našlápnuto: například na koncerty vozila vlastního zvukaře a budovala kolem sebe širší tým; tenkrát to ještě nebylo obvyklé. Avšak odmítnutí gramofirmy vydat nachystané třetí album vedlo spolu s dalšími problémy k rozpadu. To se stalo v roce 1996 - ale členové kapely vydrželi bez muziky jen dva roky. "Dali jsme se znovu dohromady, protože jsme si chtěli zahrát," vysvětluje Michal. Je asistentem režie a právě tohle zaměstnání mu dopomohlo získat nový kontrakt. Píseň Bet My Soul si kapela natočila takřka podomácku jako videoklip a nahrávka zaujala společnost Sony Music/Bonton, která s ní rychle podepsala smlouvu.

Otevřela se druhá kapitola Support Lesbiens, jejíž jádro kromě Michala a Helešice tvoří ještě kytarista Hynek Toman. I v druhé etapě prý dochází k pulsaci - zatímco nynější deska Regeneration? inklinuje k jemnosti, nyní se prý uvnitř kapely kyvadlo zase nachyluje k tvrdosti. Na albu Regeneration? se objevuje v historii Support Lesbiens jistá novinka: totiž dvě česky zpívané písně. "Vyplynulo to samo, my se o češtinu prvoplánově nesnažíme. Textuji raději v angličtině, v té jsem si jistější. Když pracuji s češtinou, musím texty skládat trochu jako puzzle. Jednou bych chtěl dosáhnout dokonalosti bratří Ebenů, ale to bych musel být jedním z nich," říká Michal.

Jednou z těch dvou českých písní je skladba z filmu Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky - a tady při volbě stála i jiná než toliko hudební náklonnost. Michalovým dědečkem je totiž scenárista filmu Oldřich Daněk. "Mám ten film rád, je to vlastně česká bondovka. Existuje řada dalších českých filmů s výbornou hudbou, která se dá upravit pro potřeby rockové kapely," vysvětluje Michal.

Kryštof Michal odpovídá na dotazy čtenářů.

Kryštof Michal píše odpověď.

Kryštof Michal v redakci iDNES během on-line rozhovoru.

Kryštof diktuje asistence odpovědi na otázky čtenářů iDNES.

,