Ratatouille

Ratatouille - Snímek z filmu Ratatouille (2007) | foto: Falcon

Krysa v kuchyni kuchtí hitové Ratatouille

  • 3
Úhledný myšák Mickey se nestačí divit, jeho krysí nástupce ve filmu Ratatouille dobývá svět. U zrodu hitu stál i český rodák.

Animovaná říše jménem Pixar už oživila kdeco: třeba osazenstvo dětského pokoje v Příběhu hraček, partu strašidel v Příšerkách, s. r. o., obyvatele oceánu v příběhu Hledá se Nemo, superagenty z předměstí v Úžasňákových či postavy na čtyřech kolech v Autech.

Blíž Evropě
Ale teď k nim přibyl nečekaný hrdina, krysí šéfkuchař v chrámu všech labužníků ve městě nad Seinou. Film Ratatouille, který s téměř čtyřmi sty miliony dolarů tržeb na historickém žebříčku už přeskočil své animované kolegy Příběh hraček či Život brouka a dotahuje se na Dobu ledovou, ač do řady zemí od Austrálie po Velkou Británii teprve přijde, vsadil na polidštění živočicha budícího běžně spíš odpor než lásku.

Trailer k filmu Ratatouille

Ovšem mladý ctižádostivý krysák Remy se svému rodu vymyká; na rozdíl od příbuzných mu nevoní zbytky z popelnic, nýbrž nejjemnější koření a nesní o sladkém nicnedělání na skládce odpadků, ale o práci v kuchyni vyhlášené pařížské restaurace. Díky dohodě se zoufale netalentovaným kuchtíkem sice ke kýženému sporáku pronikne, jenomže tajně - co by tomu řekli vybraní hosté a zvláště obávaný kritik známkující gurmánské svatyně, kdyby zjistili, že ve skutečnosti jim vaří krysa?

Americký Pixar se v kulinářském filmu poprvé vydal blíž Evropě. Děj se odehrává pod Eiffelovkou, ratatouille je francouzské zeleninové jídlo - mimochodem třeba v Maďarsku se snímek promítá pod názvem Lecsó, byť znalci by ratatouille s lečem nesrovnávali - a na vzniku snímku se podílel český rodák Jan Pinkava.

Nositel Oscara za Geriho hru je uváděn jako spolurežisér. Původně se o něm mluvilo na rozhodujícím postu, ale nakonec režie připadla Pinkavovu kolegovi z Pixaru, tvůrci Úžasňákových Bradu Birdovi.

Filmaři na školení
"Mám Remyho rád, nespokojí se totiž s málem," říká Bird. "Pořád touží po něčem novém. Proto je taky ze všech krys nejhubenější: zajímá ho jen to nejlepší. Neustále chce od života víc, a to se mi na něm líbí," popisuje režisér netradiční postavičku, jejímž prostřednictvím si splnil vlastní sen o animované grotesce plné honiček ve stylu Bustera Keatona.

Krysák Remy se však pohybuje ve světě lidí, a také jim museli autoři vymyslet svébytnou podobu, od krásné kuchařky přes ducha zakladatele restaurace až po krysákova spojence, rozčepýřeného kuchtíka Linguiniho. "Animovat Linguiniho byla opravdu zábava, protože pořád žasne, jako by vše viděl poprvé v životě," líčí animátor David DeVan. Zvláštní kapitolu představovaly Linguiniho vlasy, jež Rémy používá jako "řídítka", když kuchtíka učí vařit. Učit se však museli i filmaři.

Dokument o vzniku Ratatouille

Nejprve zaplnili kanceláře Pixaru spoustou klecí s krysami. "Jsou ohromně společenské, hrají si s vámi, klidně se vám schoulí do náruče," rozplývali se animátoři. Kromě studia pohybů, mimiky a chování zvířecích hrdinů je čekalo i kuchařské školení; tam už si nebyli všichni rovni. Část štábu v čele s Birdem jela na průzkum do Paříže, kde vyjídali slavné restaurace jednu za druhou a mezi ochutnávkami nahlíželi i do zákulisí jejich kuchyní.

"Trochu jsme se báli, abychom neumřeli - v příliš krátkém čase jsme snědli příliš mnoho dobrého jídla," směje se Bird. Zbylí členové týmu chodili doma na kurzy vaření: počítačoví mistři se trénovali, jak se správně drží nůž, krájí cibule a míchá polévka. V animované kuchyni pak přimíchali hlasy hvězd - v českém znění postavičky mluví Martin Písařík, Tatiana Vilhelmová či Oldřich Vízner - a dokonce takové detaily jako "voňavou" páru stoupající z nazdobených talířů. Není divu, že lahůdkářská tabule spolu se zábavným příběhem všude vítězí: jen v Brazílii už přilákala na dva miliony diváků.

,