Doporučujeme

Pracovnice muzea Jitka Páníková v expozici Emila Filly

Pracovnice muzea Jitka Páníková v expozici Emila Filly | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kroměříž uspořádala výstavu svého rodáka, slavného kubisty Emila Filly

  • 2
Muzeum Kroměřížska otevřelo výstavu velkoformátových kreseb a grafik Emila Filly. Expozici připravilo ke 130. výročí narození kubistického malíře, jehož obrazy se na aukcích prodávají i za více než patnáct milionů korun. Filla, rodák z nedaleké Chropyně, byl jedním ze zakladatelů českého moderního umění.

V Malé galerii muzea si až do 14. října mohou návštěvníci prohlédnout méně známou část jeho tvorby, řekl ředitel muzea Jiří Stránský. Výstavu totiž tvoří dva cykly grafických listů a část kreseb slovenských lidových písní.

"Jsou to všechno práce, které vznikaly po druhé světové válce po návratu Emila Filly z koncentračního tábora v Buchenwaldu. V prvním poválečném roce byl těžce nemocný a mohl pracovat pouze vleže na drobných kresbách a grafických listech. Takto vznikly cykly Heráklés a Torzo naděje inspirovaný básněmi Františka Halase," řekl kurátor výstavy Ivo Binder.

Ve druhé části expozice návštěvníci najdou velkoformátové kresby, které vznikaly na přelomu 40. a 50. let minulého století. "Jsou to rozsáhlé kresby, které se vracejí k lidové písni a lidové tvořivosti jako ke zdrojům umělecké tvorby. Jsou pojaty v takovém existenciálním duchu, který v době počínajícího socialistického realismu narazil na naprosté nepochopení většiny lidí, kteří rozhodovali o tehdejších trendech umění a možnostech vystavování," uvedl Binder s tím, že výstava byla posléze zakázána.

Podle kurátora přitom zhruba 30 velkoformátových kreseb, jejichž část je k vidění v Kroměříži, svým způsobem navazuje na velkoformátové oleje ze 30. let, které byly inspirovány Erbenovou Kyticí a lidovou tvorbou. "Filla v nich jakoby pokračuje dál a obohacen o dramatickou zkušenost pěti let strávených v koncentračním táboře. Jsou tak na jedné straně méně líbivé, ale jsou více adresné a jdou opravdu až na dřeň umělecké tvorby," mínil Binder.

Z výstavy Emila Filly v Kroměříži

Výstava v Kroměříži je však jen malou připomínkou expozice Fillových obrazů, která byla před několika lety k vidění na zámku v Chropyni. Před devíti lety odsud ale asi 40 děl odvezli pracovníci pražské Národní galerie, která je vlastní. Důvodem byly nevhodné klimatické podmínky, kvůli nimž se zhoršoval stav obrazů, a také nedostatečné zabezpečení. Galerie později vyjádřila ochotu část děl na zámek vrátit, pokud jim budou vytvořeny odpovídající podmínky.

Podle Stránského však návrat Fillových obrazů na Kroměřížsko není na pořadu dne. "V současné době muzeum žádné kroky nepodniká. Financí je stále méně a méně. Prioritou je udržet aspoň stávající činnost muzea," uvedl Stránský. Podle něj má ale muzeum nadále zájem na obnovení stálé Fillovy expozice. Záměr však naráží i na vlastnické vztahy. "Zámek máme pronajatý od olomouckého arcibiskupství. Jakákoliv investice tam je tedy trochu problém," uzavřel ředitel kroměřížského muzea.

,