Z výstavy Alžběty Jungrové Blue Light Tonite (David Koller)

Z výstavy Alžběty Jungrové Blue Light Tonite (David Koller) | foto: DOX

Kritici poprvé vyberou nejlepší album v cenách Apollo

  • 5
Také hudební kritici se rozhodli, že stávající ocenění pro tuzemské tvůrce nestačí. Vedle neměnných Slavíků, kteří se řídí popularitou, a showbyznysových Andělů ve čtvrtek večer poprvé předají své vlastní ceny Apollo. Slavnostní večer na Nové scéně Národního divadla režíruje a moderuje Jakub Kohák.

Na rozdíl od jiných ceremoniálů získá cenu Apollo jediný vítěz, autor nejlepší desky za uplynulý rok.

Již v prosinci se široká porota shodla na sedmi nejlepších albech posledních dvanácti měsíců. Výběr jde napříč žánry i popularitou. Proti známým firmám jako jsou David Koller či Tata Bojs stojí undergroundový projekt Bonus nebo šprýmaři Midi Lidi. Vítěze, který získá sošku od designéra Maxima Velčovského a 60 tisíc korun, vybere přímo v den vyhlášení úzká porota. Za pozornost však podle pořadatelů už teď stojí všechna následující nominovaná alba.

Komu z nominovaných byste dali cenu Apollo za rok 2011?

celkem hlasů: 1312

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 8. února 2012. Anketa je uzavřena.

Midi Lidi: Operace
Midi Lidi: Operace "Kindigo!" 257
Tata Bojs: Ležatá osmička
Tata Bojs: Ležatá osmička 225
Bonus: Náměstí Míru
Bonus: Náměstí Míru 202
Neznám (všechny) nominované
Neznám (všechny) nominované 190
Floex: Zorya
Floex: Zorya 172
Prince of Tennis: Urbi and Orbi
Prince of Tennis: Urbi and Orbi 94
Dikolson: The Bear Is Sleeping Now
Dikolson: The Bear Is Sleeping Now 87
David Koller: Teď a tady
David Koller: Teď a tady 85

1. Bonus: Náměstí Míru

Už na druhé desce se na nezávislé scéně dobře známý Martin Hůla schoval pod přezdívku Bonus. Akustické nástroje zkombinoval s elektronickými smyčkami a výsledek zní jako podmanivý podklad pro jeho dotažené, vypointované texty s existenciální výpovědí. Nepůsobí to zvláštně, i když ráčkuje.

2. Dikolson: The Bear Is Sleeping Now

Filip Míšek se coby autor a producent proslavil zejména jako zakládající člen kapely Khoiba. Po jejím rozpadu tři roky pracoval na desce složené z abstraktních hudebních kompozic a elektronického experimentování. Trochu soundtrackově znějící album kromě aranží zaujme atmosférou.

3. Floex: Zorya

S lehkostí a bravurností sobě vlastní se po deseti letech producent, skladatel a klarinetista Tomáš Dvořák vrátil od úspěšných soundtracků pro počítačové hry a multimediálních instalací ke kombinování elektronické muziky a jazzu. Skladby na Zorye překvapují nebývalou energií i emocemi.

4. David Koller: Teď a tady

Historicky první cena Apollo za rok 2011

Snad o žádnou jinou tuzemskou nahrávku se kritici ve svých recenzích tolik neservali jako o sólovku někdejšího zpěváka a bubeníka Lucie. Je evidentní, že rockové písničky se silnými refrény, ale často nejednoduchou strukturou v jeho podání stále dokážou budit silné emoce nejen u fanynek.

5. Midi Lidi: Operace "Kindigo!"

Hezky pitomou taneční desku chtěla podle svých slov natočit elektronická kapela kolem režiséra Petra Marka. Jejími hlavními zbraněmi jsou písničkovější struktura, všudypřítomný optimismus a nadhled. A také neskrývaný hudební primitivismus, se kterým Midi Lidi ke skládání přistupují.

6. Prince of Tennis: Urbi and Orbi

Za neznámým jménem kapely se skrývají známé firmy: Jan Čechtický z Ohm Square a David Volenec z bývalých Colorfactory. Desku natočili jen pro radost a vystavili zadarmo na internet. Jsou na ní přitom silné písničky vycházející z tradice nezávislého popu, se kterým mají oba dost zkušeností.

7. Tata Bojs: Ležatá osmička

Komerčně nejúspěšnější album z nominací, které se dostalo i na čelo hitparády,má na svědomí kapela s nenapodobitelnou poetikou. Na Ležaté osmičce Tata Bojs rozvinuli téma opakování a zacyklení a přizvali si i netradiční hosty jako Clarinet Factory nebo rapera Vladimira 518.