Z filmu ... a bude hůř | foto: Zdeněk Tichý

Křest ... a bude hůř: esenbáci, pivo, párky

  • 8
Místo kina tovární hala s prvomájovými plakátky, místo uvaděček policisté v uniformách komunistické SNB. Při promítání se smí kouřit.

A když v půlce nastane nutná přestávka, protože tu mají jen jeden projektor, diváci si nosí další pivo. Pak prý budou i párky...

Takhle stylově vypadala pražská premiéra filmu ... a bude hůř, jenž líčí severočeský underground za totality. Na plátně se nevybíravě baví "chuligáni a živlové", jak jim tehdy říkali, v hledišti vesměs typičtí "nezávisláci": z módy, z povolání i přesvědčení.

Režisér Petr Nikolaev děkuje všem, kdo na přepisu románu Jana Pelce pracovali "v podstatě zadarmo, z nadšení a víry". A dodává, že po vieweghovských Báječných letech pod psa, sledujících totalitu se smířlivým humorem, chtěl ukázat, "jak jsme tu dobu žili opravdu".

Respektive kterak ji žila hospodská parta ze severu Čech, jejímž příběhem kdysi Pelc, jak připomíná producent filmu Čestmír Kopecký, pobouřil i část disentu. Na plátně totiž herci nechávají ožít nikoli vědomé politické rebely, nýbrž svobodomyslné "týpky", jací jsou nyní už běžně k vidění v amerických filmech, ve squatech či na srazech milovníků techna.

Jejich pokus žít jinak než většina společnosti však tehdy stačil k policejní perzekuci a Kopecký už prý z publika slyšel názory, že od totality po CzechTech se metody strážců zákona nezměnily.

Publikum snímku je stejně vyhraněné jako celý projekt. Tradičními kiny pohrdá, čili film ... a bude hůř uváděný dosud výhradně v hospodách nebo klubech na objednávku ladí jeho vkusu.

Na internetových stránkách www.filmabudehur.cz si mohou promítání zařídit "na klíč" až domů, třeba na sraz nebo k narozeninám. Produkce snímek včetně technického zařízení a plátna doveze na místo a odpromítá, k filmu si navíc lze sjednat i koncert stejnojmenné kapely.

Zájemců je prý tolik, že tři kopie málem nestačí: ještě deset dní  film hostí pražská La Fabrika, pak se hlásí Kralupy, Neratovice, Zlín, Kladno, Varnsdorf, Karlovy Vary, Liberec... A mapa "výjezdů" se plní pozoruhodnými "kinosály", jako je třeba hospoda Na Veselce, Club Božák či Zelenáčova šopa.

Ačkoli při pražské premiéře vyhlížel každý druhý host jako věčný hippie Big Lebowski, podle tvůrců na film zdaleka nechodí jen pamětníci. Ostatně na nové generace spoléhá i nakladatelství Maťa, jež vydává Pelcův román už počtvrté.