Pamětní kámen medvědů z animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát (Potkali se u Kolína)

Pamětní kámen medvědů z animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát (Potkali se u Kolína) | foto: ČTK

Krátké animované filmy předních českých tvůrců hubí reklama

  • 10
S velkou úctou si připomínáme sté narozeniny Jiřího Trnky, ale současných mistrů si nevážíme. Krátké snímky předních profesionálů takřka zmizely.

Množství a počet titulů je sice srovnatelný s přelomem 80. a 90.let, ale práce špiček krátkého filmu mizí z animované tvorby. Dvě stě krátkometrážních filmů, které ročně spatří světlo světa, vznikne díky tvorbě filmových škol a televizním večerníčkům.

Hlavní příčinou je nemožnost distribuce v kinech. Americké společnosti totiž vyžadují, aby se před jejich filmy nehrálo nic jiného než reklama a upoutávky na filmy z USA.

Tvorbu mladších kolegů stále sleduje 88letý autor seriálu Pojďte pane, budeme si hrát Břetislav Pojar. V nových technologiích výhodu nespatřuje."Technika je jen na to, aby sloužila technické úrovni. To, co vypadne nakonec, je vždy závislé na tom, co se vám zrodí v hlavě – ty knoflíky to za vás neudělají," řekl Pojar.

Anifest Autopohádky v Písku

Animované tvorbě se věnuje mezinárodní festival Anifest, 11.ročník začne 26.dubna v Teplicích a Duchcově a potrvá týden. "Chceme reflektovat všechny aspekty žánru," komentoval to programový šéf Pavel Horáček. Upozornil na to, že podle nabídky kin neexistuje jiná animační technika než počítačově 3D animovaný film, případně rotoskopie, kterou využil Alois Nebel.

"Z filmů vyplývá opačný trend; překvapivě velká část autorů se vyjadřuje klasickým kresleným, malovaným filmem či loutkami. Vedle toho samozřejmě existují i počítačově generované snímky," dodal.

Loni bylo na této přehlídce představeno už druhé DVD s výběrem nové české animace, obsahující práce posluchačů vysokých a středních škol. Reprezentují různé techniky animace jako loutku (David Súkup a Jan Bubeníček), kreslený film (Pavel Kout), plošku (Martin Krkošek a Štěpán Batoušek), malbu na sklo (Kristina Dufková) i kombinace různých technik s počítačovou animací (Libor Pixa, Lukáš Glaser).

DVD prezentují na zahraničních festivalech, letos například v Aténách na festivalu Animfest, na polské přehlídce Planete Doc a v Hirošimě.

Ohlas měla závěrečná část trilogie Fimfárum do třetice všeho dobrého. V Česku a na Slovensku ji od ledna 2011 zhlédlo 80 000 diváků, byla uvedena na 30 festivalech a v lednu vstoupila do francouzských kin. Také tento snímek kombinuje různé techniky a nabízí možnost projekcí v 3D verzi.

,